Rumunjske su vlasti upozorene nakon što je dron navodno pronađen u blizini sjedišta državne agencije odgovorne za potragu i spašavanje na moru (ARSVOM) unutar luke Constanța – najveće rumunjske luke i ključnog logističkog čvorišta za NATO na zapadnom krilu Crnog mora.
Na terenu su trenutno jedinice policije, žandarmerije i granične policije. Incident je nepotvrđen i situacija se razvija.
Komentirajući ovaj slučaj za Fenu, rumunjska novinarka Ana Maria Pacuraru s TV Realitatea Plus ističe da je luka Constanța najveća rumunjska – i EU – luka na Crnom moru, te ključno čvorište lanaca opskrbe istočnog krila NATO-a.
– Ovi incidenti stvaraju ozbiljan pritisak na rumunjsko javno mnijenje i političku klasu. Rumunjska je već u krhkom institucionalnom trenutku — bez potpuno konsolidirane vlade — što ograničava brzinu i snagu službenog odgovora — kaže Pacuraru.
Nakon napada dronom u Galaciji, Rumunjska je protjerala ruskog konzula u Constanti – snažan diplomatski signal, ali ipak umjeren. Ministarstvo vanjskih poslova još nije objavilo dodatne mjere nakon današnjeg otkrića drona u luci Constanta.
– Javno, Rumunji su sve zabrinutiji. Svaki novi incident pojačava dojam da teritorij Rumunjske više nije siguran, unatoč tome što je članica NATO-a. To hrani širu političku raspravu o obrambenim izdacima, sposobnostima protuzračne obrane i strateškom položaju Rumunjske na Crnom moru – rekao je Pacuraru.
Na kraju, kaže da će odgovor vlade zasad ostati unutar diplomatskih kanala – u koordinaciji sa saveznicima u NATO-u i veleposlanstvom SAD-a – umjesto jednostrane eskalacije. Međutim, ako se potvrdi da je dron Konstanz neprijateljskog podrijetla, pritisku za jačim institucionalnim odgovorom bit će vrlo teško odoljeti.
