Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje zbog požara na odlagalištu otpada Uborak, kako bi se omogućilo brže i operativnije djelovanje u saniranju posljedica požara, piše Hercegovina.info.
Nakon velikog požara održane su izvanredne sjednice Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić kazao je kako je šteta na Uborku izuzetno velika.
– Naša reciklažna hala je izgorjela, svi objekti u hali su potpuno izgorjeli, oprema koja se nalazi na podu odlagališta je oštećena. Zahvaljujući naporima vatrogasaca do sada smo uspjeli spasiti upravnu zgradu. No, mogu reći da je šteta stopostotna i to je trenutno dosta veliki problem u gradu Mostaru – kazao je Kordić.
Prema njegovim riječima, proglašenje izvanrednog stanja omogućit će Stožeru civilne zaštite da brže reagira putem zapovijedi i donese odluke potrebne za sanaciju situacije. Najveći problem, istaknuo je, mogao bi nastati kod redovitog odvoza otpada.
– To će sutra biti naš najveći problem gdje odlagati otpad Grada Mostara – kazao je Kordić.
Do daljnjega se pozivaju građani na odgovorno postupanje s otpadom, posebice glomaznim i komunalnim otpadom koji se posljednjih dana sve više iznosi na ulice.
– Jako je važno da se građani sada odgovorno odnose prema otpadu. Svjedoci smo da se ovih dana mnogo komunalnog i krutog otpada iznosi na ulice. Naredba je da se to do daljnjega ne radi, kako se sustav ne bi opterećivao tim otpadom – rekao je Kordić.
Poslani su i nalozi tvrtkama za racionalnije gospodarenje otpadom. Reciklabilni otpad, poput ambalaže i stakla, trebao bi se odvoziti na lokaciju u Bišće Polju, koja već dulje vrijeme funkcionira kao reciklažno dvorište.
Prema informacijama iznesenim nakon sastanka, požar je lokaliziran na području odlagališta i nije se proširio izvan tog područja.
Kordić nije želio govoriti o mogućem uzroku požara.
– Ne bih nagađao i ne bih želio da tema trenutno ide u tom smjeru. Ono što je jako bitno je da sada svi odgovorno pristupamo ovom problemu i rješavamo ga. Vrijeme će pokazati, u cijelu priču uključena je i policija pa ćemo vidjeti što je mogao biti uzrok – rekao je gradonačelnik.
Dodao je da su u rješavanje situacije uključene i više razine vlasti.
