Aliefendić: Zašto Zastupnički dom FBiH nije zasjedao posljednja tri mjeseca i ko je za to odgovoran

Ni u lipnju neće biti redovne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, rekao je zastupnik Almedin Aliefendić.
– Razlog je formalan i nesporan. Članak 96. Poslovnika jasno propisuje da se poziv za sjednicu upućuje zastupnicima 14 dana prije određenog dana održavanja sjednice. Taj rok je istekao i sjednice neće biti. Još jedan dokaz nefunkcioniranja vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Podsjetit ću na činjenicu koja bi trebala zabrinuti svakog građanina, posljednja redovna sjednica Zastupničkog doma održana je u ožujku. Travanj, svibanj i lipanj prošli su bez redovne sjednice najvišeg zakonodavnog tijela Federacije. Tri mjeseca uzastopno nije funkcionirala institucija koja bi trebala donositi zakone, kontrolirati vlast i štititi interese građana – istaknuo je i dodao:
– Ovo je politička paraliza.
Dodao je da kao nezavisni zastupnik nije odgovoran za krizu, ali da je dio te institucije i ima obvezu govoriti istinu.
– Vladajuća koalicija, Trojka i HDZ očito se ne mogu dogovoriti oko pitanja koja bi trebala biti na dnevnom redu, nego umjesto da o tome otvoreno razgovaraju s javnošću, biraju šutnju. Da li je izbor sudaca Ustavnog suda BiH problem ili je nešto drugo pitanje je za vlast.
Dodatno je zabrinjavajuće što Zastupnički dom još uvijek nema predsjedatelja, što izravno remeti poslovanje i dodatno otežava svaki pokušaj normalnog rada – ustvrdio je i dodao:
– Ne bude li sazvana ni srpanjska sjednica, a signali koje neslužbeno dobivamo govore da u koaliciji postoje predizborne tenzije i međusobne opstrukcije, ovaj saziv Zastupničkog doma završit će na najsramotniji mogući način. U kolovozu je godišnji odmor. Rujan je predizborna kampanja za Opće izbore 4. listopada, a sve upućuje na scenarij da je zakonodavna procedura za ovaj mandat završena.
Aliefendić dodaje da zbog toga građani postavljaju pitanja i traže odgovore, zašto Zastupnički dom nije zasjedao posljednja tri mjeseca i tko je za to odgovoran u vladajućoj koaliciji?
– Koja su sporna pitanja koja onemogućuju formiranje dnevnog reda i zašto se o njima ne govori javno, pred građanima koji su Vas birali? Hoće li srpanjska sjednica biti sazvana, a ako ne, tko će preuzeti političku odgovornost za ovakav kraj mandata?
Gospodo iz vlasti, mandatom se ne upravlja iz stranačkih kabineta, u tišini i bez odgovornosti. Javne odgovore tražimo zbog građana iu duhu prisege koju smo položili na početku mandata, kada smo se obvezali da ćemo povjerenu dužnost obavljati savjesno, odgovorno i u interesu građana. Dosadašnji način rada Vlade i parlamentarne većine suprotan je toj zakletvi, kao i interesima građana koje zastupamo i kojima dugujemo transparentnost i odgovornost – zaključio je.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI