Požar na deponiji Uborak još nije ugašen, ali je pod kontrolom, potvrdili su za Faktor iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar.
– Požar je i dalje aktivan. Još uvijek gori, ali ne kao danas. Ovo stanje će sigurno trajati danima. Najveći problem je što se dim i dalje širi. Ljudi ne mogu disati. Nemamo informacija o mogućim evakuacijama. Umorni smo. Osim toga, požar smo imali i na području Vihovića. Isključili smo to. Trenutno imamo aktivan požar na području Bišća Polja. I tamo imamo spaljivanje smeća, jer se već dugo koristi kao reciklažno dvorište. Upravo gasimo – kazali su za Faktor iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar.
Prema prvim informacijama, u požaru na odlagalištu otpada Uborak, osim velike količine smeća, izgorjela je reciklažna hala i svi objekti u hali, dok je oprema koja se nalazi na odlagalištu teško oštećena. Šteta je stopostotna.
Situacija je ozbiljna, ali pod kontrolom
Zapovjednik Stožera civilne zaštite HNK Adil Šuta naglasio je da su od prvog trenutka izbijanja požara na deponiji Uborak angažirani svi raspoloživi kapaciteti civilne zaštite, vatrogasnih jedinica i drugih spasilačkih službi.
– Situacija je ozbiljna, ali pod kontrolom nadležnih službi. Na terenu su vatrogasci, pripadnici civilne zaštite i druge operativne snage, a značajnu potporu u gašenju požara pružaju zračne snage. Cilj nam je požar što prije lokalizirati i spriječiti njegovo daljnje širenje – rekao je Šuta.
Podsjećamo, gradonačelnik Mostara Mario Kordić nakon hitnog sastanka sa Stožerom civilne zaštite potvrdio je da je Grad Mostar proglasio izvanredno stanje te da je požar u potpunosti opustošio lokalitet Uborka.
Kordić nije želio govoriti o mogućem uzroku požara.
– Ne bih spekulirao i ne bih želio da tema u ovom trenutku ide u tom smjeru. Ono što je jako bitno je da sada svi odgovorno pristupimo ovom problemu i da ga riješimo. Vrijeme će pokazati, u cijelu priču uključena je i policija pa ćemo vidjeti što je bio mogući uzrok – rekao je gradonačelnik.
Pomoć viših razina vlasti
Dodao je da su u rješavanje situacije uključene i više razine vlasti.
– Kontaktirali su nas i iz Federalne vlade, premijer i ministar Pozder, s ponudom da pomognu u rješavanju ovog problema. Šteta je zaista ogromna, odnosno stopostotna, tako da će nam trebati pomoć sa svih razina vlasti – rekao je Kordić za Hercegovina.info.
Zapovjednik kantonalnog Stožera civilne zaštite HNK-a Adil Šuta kazao je kako je riječ o događaju s ozbiljnim ekološkim posljedicama.
– Ovo je katastrofa, da se tako izrazim, ekoloških razmjera čije ćemo posljedice tek vidjeti – rekao je Šuta.
Naglasio je da je Stožer civilne zaštite HNK stavio sve svoje kapacitete na raspolaganje Gradu Mostaru, a pomoć je zatražena i od drugih općina.
– Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona pomoći će Gradu Mostaru da što prije zajednički prebrodimo vrlo tešku situaciju za Grad Mostar, regiju i Kanton – kazao je Šuta.
Dodao je kako je cilj spriječiti daljnje posljedice, omogućiti funkcioniranje grada i osigurati normalan život građanima.
– Ovo je sigurno ekološka katastrofa s posljedicama koje ćemo tek vidjeti. Očekuje se odgovornost svih nas da učinkovito djelujemo i donosimo odluke koje će ići u smjeru smirivanja i rješavanja ove situacije – zaključio je Šuta.
Na pitanje postoji li već konkretan dogovor o zbrinjavanju otpada na području neke druge općine, odgovoreno je da još nema takvog rješenja.
Podsjetimo, aktivisti za zaštitu okoliša apelirali su na stanovništvo koje živi u blizini odlagališta Uborak da se odmah evakuiraju jer može doći do eksplozije, te da zatvaranje prozora nije dovoljno.
