Aktivisti kažu da se u Mostaru morala dogoditi ekološka katastrofa: Mogla bi doći do eksplozije koja bi izbrisala pola naselja

Nakon što je požar zahvatio mostarsko odlagalište otpada Uborak i gust dim prekrio dijelove grada, aktivisti i stručnjaci upozoravaju da građanima prijeti ne samo ozbiljno onečišćenje zraka, već i opasnost od eksplozije metana, tvrdeći da je riječ o katastrofi koja se mogla spriječiti.
Omer Hujdur, zastupnik u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) i član Udruženja “Jer me se tije” Mostar, kaže da se u ovom gradu događa ekološka katastrofa na koju su i ranije upozoravali.
– Situacija se iz godine u godinu samo pogoršavala, tako da sada imamo katastrofu svih katastrofa. Ovo se moralo dogoditi – rekao je za Detektor.
Prema njegovim riječima, mnogi građani su zdravstveno ugroženi, a vjeruje da će ovakvo stanje trajati danima ili čak mjesecima.
– Stručnjaci upozoravaju da bi moglo doći do eksplozije metana, koji se skladišti na odlagalištu, a koji bi zbrisao pola naselja. Tako da prijeti i ta opasnost, ali se o tome manje priča – kazao je Hujdur.
Hujdur je podsjetio da Inicijativa “Jer me se tiče” od 2019. godine traži da se sanira i sama Deponija.
– Ni kvadrata nisu sanirali, nije da su razmišljali o selidbi. Stalno upozoravamo da deponija ne može biti u naselju – dodao je Hujdur.

Problem prisutan godinama

Građani koji žive u blizini gradske deponije u Mostaru posljednjih godina traže zatvaranje ove deponije, ukazujući na nepravilnosti u radu odvoznika.
Umjesto rješenja, gradske vlasti pokrenule su, a zatim i povukle tužbu protiv aktivista.
Za to vrijeme pravosuđe je odlučilo odbiti ili ignorirati zahtjeve.

Tvrde da je riječ o spaljivanju smeća

Prema Hujdurovim saznanjima, do požara nije došlo samoinicijativno, već je došlo do paljenja smeća koje je godinu dana stajalo skladišteno, a da nije zatrpano zemljom radi odlaganja.
Odlagalište koje je danas počelo gorjeti u Mostaru brzo se proširilo, a zbog gustog i crnog dima iz Grada Mostara izdali su upozorenje građanima da izbjegavaju boravak na otvorenom i ne koriste otvorene vode.
– Požar je zahvatio specifične materijale u dubljim slojevima odlagališta, što je uzrokovalo pogoršanje kvalitete zraka na širem području grada, posebice u sjevernim četvrtima – stoji u priopćenju Grada.
Podsjećamo, ranije se oglasila i Eko akcija, čiji aktivisti smatraju da građane koji žive u blizini požarišta treba hitno evakuirati.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI