Kordić: U Mostaru i dalje izvanredno stanje zbog požara na deponiji, mjerit ćemo kvalitetu zraka svakih sat vremena

Stanje na odlagalištu je znatno bolje, ali izvanredno stanje ostaje na snazi ​​do daljnjega, rekao je danas gradonačelnik Mostara Mario Kordić nakon sastanka Gradske uprave Grada Mostara i Službe civilne zaštite i vatrogasaca Grada Mostara u povodu požara na gradskom odlagalištu Uborak koji je izbio u ponedjeljak.
Nakon što je u jutarnjim satima ponedjeljka izbio požar na gradskoj deponiji, na području grada Mostara proglašeno je izvanredno stanje, ali je zahvaljujući intervenciji vatrogasnih službi, Air Tractora i angažmanu Oružanih snaga BiH požar lokaliziran.
– Situacija na odlagalištu je znatno bolja, jutros smo dogovorili da će se odlagališna polja zatrpati kako bismo pokušali smanjiti dotok zraka na požarište. To je dalo dobre rezultate, znatno je manje dima – kazao je gradonačelnik Kordić nakon današnjeg sastanka predstavnika Grada Mostara i Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Mostara.
Dodao je kako se sa strukom razmatraju još neke ideje kako bi se dodatno ubrzalo gašenje sada neaktivnog požara, odnosno zaustavilo tinjanje odlagališta.
Kordić je za srijedu najavio dolazak mobilnog laboratorija koji će se nalaziti uz samo odlagalište i koji će prikupljati podatke o kvaliteti zraka i štetnim česticama koje bi se eventualno mogle pojaviti po satu.
Naglasio je kako je komunalna služba počela redovito odvoziti smeće iz grada.
– U sjevernom dijelu grada određena je površina za pretovarnu lokaciju gdje se sav otpad pretovara i odvozi izvan grada. Nikome ne pada na pamet praviti divlje odlagalište, ali nažalost, vidim da neki tvrde drugačije. Kao gradonačelnik mogu jamčiti da ova priča o političkom nadmudrivanju u ovom slučaju neće proći – upozorio je.
Naglasio je da se otpad adekvatno zbrinjava i na drugim odlagalištima te da će tako biti do daljnjega, a građane koji odlažu glomazni kućni otpad podsjetio je da se na južnom dijelu grada nalazi reciklažno dvorište komunalnog poduzeća.
Pročelnik Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Mostara Arnel Voljevica dodao je da će se također vršiti ispitivanja na području deponije Uborak kako bi se utvrdilo eventualno dodatno onečišćenje tla i vode.
– Apelirao bih na građane da se i dalje pridržavaju uputa i naredbi Stožera Civilne zaštite, da izbjegavaju boravak na otvorenom, što se posebno odnosi na trudnice, djecu i osobe s respiratornim problemima, kao i da izbjegavaju korištenje vode iz otvorenih izvora u blizini odlagališta – kazao je Voljevica.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI