Iako su planovi PIC-a nejasni, jesu li domaći čelnici jasni i dovoljno glasni? Dokle će osobni animozitet ugrožavati državni suverenitet? Jesu li predizborne relaksacije uvod u postizborne kalkulacije? Vrijede li za sve isti aršini ili aršini ulazak u vlast ostavljaju u prahu?
O ovim i drugim temama govorio je gostujući na Federalna TV Lider SDA Bakir Izetbegović.
Što se tiče budućnosti Ureda visokog predstavnika, Izetbegović je rekao da postoje razni prijedlozi, uključujući i model podjele mandata između talijanskog i francuskog kandidata, ali da konačna odluka još nije donesena.
– Postoji prijedlog da se mandat podijeli, tako da dvije godine Talijan, pa Francuz. U svakom slučaju, OHR bi ostao, kao i bonske ovlasti – kazao je.
Govoreći o ulozi međunarodne zajednice, ocijenio je da je ona puno pomogla Bosni i Hercegovini, ali da je često bila preblaga prema onima koji proizvode političke krize:
– Međunarodna zajednica je učinila mnogo za Bosnu i Hercegovinu, ali je pokazala preveliku spremnost da popusti strani koja je izvršila agresiju i genocid. Kasnije je odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu činjeni ustupci.
Na pitanje kolika je odgovornost SDA za stanje u zemlji nakon desetljeća sudjelovanja u vlasti, Izetbegović je odbacio takve tvrdnje i naglasio rezultate koje pripisuje razdoblju vladavine njegove stranke.
– SDA nije pravila probleme, nego je uvijek bila dio rješenja. Organizirali smo odbranu zemlje, zatim obnovu, a za vrijeme Vlade Fadila Novalića otvoreno je blizu 100.000 novih radnih mjesta – naglasio je Izetbegović.
Posebno je kritizirao aktualnu vlast zbog zaduživanja:
– Vlada je danas zadužena milijardama maraka, a bez toga bi bilo teško isplatiti mirovine.
Govoreći o državnoj imovini, ponovio je da je to pitanje koje je već pravno definirano odlukama Ustavnog suda BiH.
– Osnovno načelo je da državna imovina pripada državi. Entitet nije država, nego dio države. Ne vidim razloga da se od toga pravi problem – kazao je lider SDA.
Odnosi s HDZ-om i relaksacija političkih odnosa
Komentirajući odnose s HDZ-om BiH i Draganom Čovićem, Izetbegović je ocijenio da je hrvatska politika predugo vezana za partnerstvo sa SNSD-om.
– Mislim da HDZ predugo održava partnerski odnos sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ onda kroz ovu situaciju pokušava ostvariti svoje političke ciljeve – smatra Izetbegović.
Ipak, istaknuo je da želi poboljšati odnose:
– Vidjet ćemo hoće li gospodin Čović promijeniti pristup i početi više surađivati s nama nego s Dodikom. Naša ruka je pružena.
Na pitanje što konkretno znači relaksacija odnosa s HDZ-om, odgovorio je da to ne podrazumijeva jednostrane ustupke niti zaboravljanje prošlih sporova.
– Da se napravi sve što je urađeno u ratu i poslije rata i ovo koketiranje s Dodikom, da se jednim odlaskom na Bajram sve to riješi? Naravno da nismo od jučer. Ako itko pravi problem u ovoj zemlji onda su to ljevičari i Čović svojim nezrelim postupcima, svojim naglim ustupcima, svojim kandidatima i tako dalje – kazao je.
FOTO: Screenshot/Federalna.ba
Govoreći o idejama trećeg entiteta i Herceg-Bosne, upozorio je da takve inicijative mogu samo dodatno pogoršati odnose.
– To samo provocira drugu stranu. Zašto Hrvate i Bošnjake opet izlagati sukobu? Bila je to katastrofa i za hrvatski narod – naglasio je Izetbegović.
Podsjetio je i na inicijativu o razmjernoj zastupljenosti:
– Nagovarao sam Čovića da podrži proporcionalnu zastupljenost. To bi pomoglo i Hrvatima i Bošnjacima.
Murphy, Sabina Ćudić i priče o podjeli Bosne i Hercegovine
Izetbegović je odbacio tvrdnje bivšeg američkog veleposlanika Michaela Murphyja o navodnim raspravama SDA o podjeli Bosne i Hercegovine.
– Murphy je tu stvar izmislio da skrene pažnju, da napravi distrakciju – istaknuo je lider SDA.
Tvrdi da su takve izjave uslijedile nakon reakcija na ranije izjave Sabine Ćudić.
– Upravo ta čudna izjava Sabine Ćudić ga je inicirala da tako nešto dogovori – rekao je Izetbegović.
Naglasio je da nikada nije bilo spremnosti za razgovore o podjeli zemlje:
– Bosna i Hercegovina se nije mogla podijeliti u ratu, pa kome pada na pamet pregovarati o podjeli Bosne i Hercegovine?
Posebno je izdvojio pitanje teritorijalne cjelovitosti države.
– Srpska čizma, graničar, policajac ili vojnik nikada ne smiju kročiti na teritoriju Bosne i Hercegovine. Ako idu u tom smjeru, to će sigurno dovesti do novog strašnog sukoba – naglasio je.
“Živimo u aparthejdu u RS i u dijelovima Federacije na jugu”
Komentirajući politički stav Milorada Dodika, Izetbegović je ocijenio da međunarodna zajednica godinama popušta njegovim potezima.
– Trajno se povlače pred njim. Stalno mu daju više nego što mu treba. Taj čovjek je odmetnik. Zakon vrijedi za sve ljude u ovoj zemlji, samo za Dodika ne vrijedi. Na kraju će se ta stvar morati riješiti nekom silom. Pravosuđe i međunarodna zajednica će morati primjenjivati zakone – bio je kategoričan Izetbegović.
Govoreći o narativima koje, prema njegovim riječima, plasiraju Dodikovi lobisti, osvrnuo se i na posjetu Željke Cvijanović Izraelu:
– To je narativ Dodikovih lobista. Pokušavaju uspostaviti priču da muslimani prijete kršćanima i židovima u Bosni i Hercegovini.
U tom kontekstu iznio je i ocjenu položaja Bošnjaka.
– Ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u aparthejdu u Republici Srpskoj i u dijelovima Federacije na jugu – naglašava predsjednik SDA.
Koalicije i izbori 2026.
Na upit o mogućim postizbornim koalicijama, Izetbegović je rekao da bi volio okupljanje stranaka koje smatra probosanskim blokom, a potvrdio je i mogućnost suradnje s HDZ-om uz komentar da se “trebamo pomiriti”.
– SBiH, SBB, DF, eventualno NSZ. To bi me usrećilo – rekao je.
Nije odbacio ni suradnju sa SDP-om na državnoj razini.
– Neću bježati od toga, barem na državnoj razini, da se napravi fronta koja bi mogla nositi probosanske politike – rekao je Izetbegović.
Govoreći o kandidaturi Denisa Bećirovića bio je vrlo kritičan:
– Ljudi su pokušali. Mislim da su iskustva s Trojkom jako loša. Bećirović je čovjek koji priča već 28 godina. Ne vidim da je išta napravio.
Na kraju je izrazio očekivanje da će naredni izbori donijeti promjene, posebno kada je u pitanju politička snaga SNSD-a.
– Nadam se da SNSD neće imati kapacitet kakav sada ima. Sve dok je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro – zaključio je Izetbegović.
