Požar na odlagalištu otpada Uborak u Mostaru ponovno je aktivan, potvrđeno je u redovnom izvješću o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Hercegovačko-neretvanskog kantona za razdoblje od 23. 9 sati do 24. lipnja do 9 sati.
Požar je aktivan od 7 sati, a trenutačno ga pokušavaju ugasiti zasipanjem otpada pijeskom. Nakon što je jučer poslijepodne lokalizirano, požarište je zasipano šljunkom, no jutros se požar ponovno aktivirao.
Situaciju dodatno komplicira vremenska prognoza prema kojoj meteorolozi za iduće dane predviđaju sjeverni vjetar. To znači da bi se dim s područja požara mogao kretati prema urbanim područjima.
Podsjetimo, požar je izbio u ponedjeljak ujutro na odlagalištu otpada Uborak, au gašenju su, uz vatrogasce, sudjelovali i vojska i avio-traktori. Vatra se s odlagališta proširila na zgrade javnog poduzeća, a u jednom su trenutku zbog opasnosti svi evakuirani s područja odlagališta.
Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje i izdao upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, posebice stanovnicima naselja koja se nalaze uz odlagalište.
Iz Grada su ranije priopćili kako se zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima odlagališta na širem području grada, posebice u sjevernim četvrtima, širi gust dim i neugodan miris paljevine, što izravno utječe na kvalitetu zraka.
