Tendžerić, koji je s tri prsta pozirao na ploči za masovnu grobnicu Lanište 1, u srpnju ide u zatvor

Drago Tendžerić, pravomoćno osuđen na šest mjeseci zatvora jer je na putu do masovne grobnice “Lanište 1” kod Ključa držao podignuta tri prsta i pokazivao tetovaže s likovima četničkog vojvode Draže Mihailovića i vojvode Momčila Đujića, upućen je 6. srpnja na izdržavanje kazne, doznaje Detektor.
Osuđeniku je dostavljena uputnica da se 6. srpnja ove godine javi na izdržavanje kazne zatvora u trajanju od šest mjeseci u Kazneno-popravni zavod Banja Luka, saopćeno je iz Osnovnog suda u Bosanskoj Gradišci.
Iz Općinskog suda u Sanskom Mostu Detektoru su početkom lipnja ove godine rekli da su izdali naredbu Osnovnom sudu u Bosanskoj Gradišci da Tendžerića uputi u zatvor. Tada su naveli da Tendžerić nije podnio zahtjev za otkup kazne.
Kantonalni sud u Bihaću osudio je Tendžerića na šest mjeseci zatvora zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje jer je provocirao žrtve podizanjem tri prsta i pokazivanjem tetovaža s likovima četničkog vojvode Draže Mihailovića i vojvode Momčila Đujića na putu do masovne grobnice “Lanište 1” kod Ključa.
Ranije je Kantonalno tužiteljstvo Unsko-sanskog kantona saopćilo da je Tendžerić pravomoćno osuđen jer je 21. januara 2023. godine na području Laništa u Ključu vozilom zaustavio mjesto na kojem se nalazi tabla s natpisom “Masovna grobnica Bošnjaka Lanište 1”, te od prijatelja koji je bio s njim tražio da ga fotografiše pored natpisa na navedenoj masovnoj grobnici.
Prethodno je, kako se navodi, zavrnuo košulju i okrenuo leđa s tetoviranim likovima ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata – Draže Mihailovića i Momčila Đujića, kao i ćiriličnim natpisom “Sloboda ili smrt”, s podignuta tri prsta desne ruke, što su srpski vojnici u prošlom ratu koristili kao pozdrav tijekom vojnih operacija u BiH.
Tendžerić je prvostupanjskom presudom Općinskog suda u Sanskom Mostu osuđen na uvjetnu kaznu. Detektor je ranije pisao kako je žrtve uznemirila fotografija Tendžerića.
Prema presudama Haškog tribunala, 10. srpnja 1992. godine u Biljanima je ubijeno gotovo 200 ljudi, koje su pripadnici vojske i policije prethodno zarobili i odveli iz svojih domova, a među žrtvama je bilo žena, staraca i četveromjesečne bebe. Za zločine u Biljanima Sud BiH do sada je osudio samo Marka Samardžiju na sedam godina zatvora, dok se protiv Jove Kevca vodi postupak.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI