Vlada Federacije BiH usvojila je danas informaciju Federalnog ministarstva okoliša i turizma o potrebi hitne intervencije na otklanjanju štete nastale kao posljedica požara na odlagalištu otpada Uborak, kojim upravlja Javno poduzeće Deponija Mostar.
– Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH zadužen je za osiguranje interventnih sredstava u iznosu od 300.000 KM za potrebe korištenja air traktora za gašenje požara, osiguranje, sanaciju i čišćenje požarišta, sprječavanje novih požara, osposobljavanje i održavanje mjesta za pretovar prikupljenog otpada, te odvoz i odlaganje prikupljenog otpada na druga odlagališta, kao i druge nepredviđene situacije. troškova nastalih temeljem aktivnosti potrebnih za provođenje zapovijedi Stožera civilne zaštite Grada Mostara – priopćeno je nakon sjednica.
Zadužen je Grad Mostar da osigura provedbu ovih hitnih mjera i da Fondu dostavi potrebnu dokumentaciju, kao i redovita izvješća o provedbi mjera.
– U informaciji, između ostalog, stoji da je Grad Mostar danas izvijestio Federalno ministarstvo okoliša i turizma o razmjerima nastale štete i potrebi hitnog postupanja. Prema dostavljenim informacijama, danas u jutarnjim satima došlo je do novog požara na dijelu odlagališta gdje se nalaze automobilske gume, što je uzrokovalo dodatnu materijalnu štetu i dodatno ugrozilo normalno funkcioniranje odlagališta – ističe Vlada.
Također, u informaciji je navedeno da nastale okolnosti predstavljaju ozbiljan rizik za okoliš, javno zdravlje i nesmetano funkcioniranje sustava gospodarenja otpadom na području Grada Mostara i šireg područja koje koristi ovo odlagalište.
– Osim izravnih šteta na infrastrukturi i opremi, dodatni troškovi nastaju provođenjem mjera koje je naložio Stožer civilne zaštite Grada Mostara, a to su gašenje požara, korištenje zračnih traktora, osiguranje i čišćenje požarišta, provedba mjera za sprječavanje novih požara, organizacija privremenog prekrcaja otpada, njegov transport i odlaganje na druge lokacije, kao i aktivnosti koje su potrebne za ponovnu uspostavu funkcionalnosti odlagališta. – priopćeno je iz Vlade.
