Nitko ne zna što kruži u zraku; Hošić: Jedini spas je da ljudi bježe u Neum ili Igman, neka im je Bog na pomoći

Požar na odlagalištu otpada Uborak u Mostaru izazvao je ekološku bombu.
Nakon što je jučer lokaliziran, danas je izbio novi požar na obližnjem odlagalištu starih automobilskih guma, koje se nalazi neposredno uz odlagalište.
Zbog blizine kuća u neposrednoj blizini požarišta, pokrenuta je evakuacija stanovništva.
Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje i izdao upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, posebice stanovnicima naselja koja se nalaze uz odlagalište.
O utjecaju zagađenog zraka na stanovništvo razgovarali smo s pulmologom dr. Mujo Hošić.
Prema njegovim riječima, trenutno je nemoguće zaštititi se od posljedica zagađenog zraka u Mostaru i okolnim naseljima, a takozvane kisele kiše zagadit će sve što se sije i udiše.
– Sarajevo ima problem sa smogom, u Mostaru će biti kisele kiše koje će zagaditi zemlju, vodu, usjeve. Trenutačno nitko ne zna što točno kruži zrakom, što ga truje, ali prema informacijama upućenijih u sastav otpada na odlagalištu ima svega – dušikovih oksida, sumpor dioksida…
Ovi plinovi su pogubni za cijeli organizam, a posebno za dišni sustav. Najprije oštećuju endotel (sloj kubičnih stanica koje oblažu sve krvne žile u ljudskom tijelu iznutra), a dugoročno uzrokuju rak. Takvo zagađenje je i okidač za kardiovaskularne bolesti, kronični bronhitis i astmu, Bog im pomogao – kaže Hošić.
Pulmolog dodaje da zaštite nema, samo da stanovništvo bježi u Neum ili na Igman.
– Do sada sam zimi savjetovao Sarajlije da zbog smoga bježe u Mostar, sada im preporučujem da bježe na jug ili sjever. Tim ljudima konačno treba postati prioritet gdje i kako žive, a ne političke stranke. Problem s Uborkom traje već 15 godina, vrijeme je da oni koji su krivci za ovu ekološku bombu i uzeli milijune KM odgovaraju pred lice pravde ako Mostarci misle na sigurnost svoje djece – naglašava Hošić.
dr. Mujo Hošić
Iz Udruge Eko akcija navode da su mjerenja vezana za zagađenje zraka u cijeloj Bosni i Hercegovini, pa tako i u Mostaru, vrlo oskudna.
Anes Podić iz udruge naglašava kako nitko pouzdano ne zna kakvi su otrovi u dimu iznad Uborka.
– Na to odlagalište otpadalo je sve i svašta. Iz snimke se vidi da je tu i veća količina automobilskih guma. Kad god se komunalni otpad zapali, zbog velike količine plastike koja se u njemu obično nalazi, stvaraju se dioksini i furani, koji su među najopasnijim plinovima koje je čovječanstvo sposobno proizvesti. Kakve će biti posljedice za stanovništvo, teško je predvidjeti. Najgore je što je stanje naših službi takvo da možda nikada nećemo ni saznati stvarne razmjere i posljedice nesreće – navodi Podić.
Kaže da je problem s deponijom nastao nakon što je otkriveno da se mulj koji sadrži dioksine iz mostarskog pročistača odlaže na Uborku.
– Analizu je uradio Federalni zavod za agropedologiju. Cijela priča završila je smjenom ravnatelja ustanove, jer je očito trebao šutjeti o nalazima – naglašava Podić.
Anes Podić
O mogućnosti učinkovite zaštite od onečišćenog zraka kaže da ona ne postoji te da je jedini način preseljenje stanovništva.
– Ako imate lošu stolariju, nije bitno jeste li u kući ili vani. Za one koji imaju bolju stolariju, razina onečišćenja u kući ili stanu je otprilike dvije trećine vanjske onečišćenosti, što nikako nije malo. Zato je i dalje na snazi ​​naša preporuka od prije nekoliko dana, a to je da se izmjeste ranjive kategorije stanovništva, a to su: djeca, starije osobe, trudnice, te oboljeli od kardiovaskularnih i respiratornih bolesti – ističe Podić.
O požarima na odlagalištima kaže da su oni pravilo gdje god postoji neuredan sustav prikupljanja i odvoza otpada.
– Kod nas je tako i raditi vještačenje – je li netko namjerno zapalio – nema smisla. Bilo je pitanje dana kada će se to dogoditi. Naši se problemi samo gomilaju. U Jablanici je stradalo 19 ljudi, bojim se da su u Tužiteljstvu Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) bile svjesne opstrukcije kako na kraju ne bi bilo krivca. Imali ste odron na jezeru Salakovac, gdje srećom nitko nije stradao. Nikada nismo dobili informaciju da je Tužilaštvo nešto poduzelo. Želim reći da imamo sustav, ali odgovornosti nema – rekao je Podić.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI