Nakon što je zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Suada Halilović zatražila hitnu reakciju nadležnih institucija zbog odlaganja otpada u Vrapčićima kod Mostara, inspektorica zaštite okoliša Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK Mirsada Gološ izvršila je inspekcijski nadzor i u svom nalazu zatražila hitnu obustavu daljnjeg odlaganja otpada na toj lokaciji.
Halilović je u dopisu upućenom direktoru Federalne uprave za inspekcijske poslove navela da se od jutarnjih sati na lokalitetu u neposrednoj blizini jezera Vrapčići, na udaljenosti od oko 50 metara od jezera, vrši privremeno odlaganje otpada koje je, kako ističe, uslijedilo nakon požara u ponedjeljak na deponiji Uborak.
– Postoji ozbiljna sumnja da se ovakvim ponašanjem krše važeći zakonski i podzakonski propisi iz oblasti zaštite okoliša, gospodarenja otpadom i zaštite voda, te da postoji opasnost od ugrožavanja okoliša, zdravlja stanovništva i prirodnih resursa – navela je Halilović u zahtjevu u kojem je zatražila hitan terenski nadzor, utvrđivanje činjeničnog stanja, poduzimanje mjera u slučaju nepravilnosti i obavještavanje o nalazima i mjerama.
U međuvremenu je inspektorica zaštite okoliša Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK Mirsada Gološ izvršila inspekcijski nadzor i u saznanjima koja su dostupna medijima, navela da je gradsko komunalno poduzeće 23. lipnja na lokaciji u Vrapčićima istovarilo oko 11 kamiona, odnosno oko 115 tona komunalnog otpada, te ga odložilo u prostor betonskog bazena kod akumulacija HE Mostar.
U svom nalazu inspektorica je zatražila hitnu reakciju, te naredila obustavu odvoza otpada i poduzimanje mjera za sprječavanje daljnjeg onečišćenja i mogućeg istjecanja štetnih voda u akumulaciju.
Također se navodi da će navedeni slučaj biti proslijeđen vodoprivrednim inspektorima na daljnje postupanje.
Podsjećamo, Gradski stožer civilne zaštite Mostara ranije je donio odluku da se ova lokacija koristi kao privremena pretovarna stanica.
