Požari na mostarskom odlagalištu Uborak su lokalizirani i stavljeni pod kontrolu, no Mostar se suočava s novim problemom – nemogućnošću odvoza blizu 120 tona miješanog komunalnog otpada koji se dnevno stvara u gradu, zbog blokade pretovarne lokacije u Vrapčićima.
– Stalno pokušavamo riješiti jednu te istu temu, a to je odvoz miješanog komunalnog otpada koji nastaje godine u Mostaru svaki dan, a radi se o 120 tona. U ovom trenutku nemamo uvjeta za odvoz jer je mjesto za pretovar blokirano – kazao je na današnjoj konferenciji za novinare mostarski gradonačelnik Mario Kordić.
Lokacija na području betonskog bazena u Vrapčićima određena je kao privremeno rješenje za pretovar otpada nakon što je prije tri dana izbio veliki požar na odlagalištu Uborak, zbog čega mostarsko odlagalište trenutno nije u funkciji.
Otpad prikupljen na betonskom bazenu trebao je biti pretovaren i odvezen na alternativna odlagališta u drugim gradovima, no stanovnici okolnih naselja ne propuštaju kamione.
Kordić je kazao da se intenzivno radi na rješavanju ovog problema te da se razmišlja o alternativnim lokacijama i privatnim halama odgovarajućih dimenzija kako bi se formirala još jedna pretovarna stanica i pokazala dobra volja prema stanovnicima sjevernog dijela grada.
Još jednom je apelirao na stanovnike sjevernog dijela grada koji blokiraju pretovarno mjesto u Vrapčićima:
– Zamolba stanovnicima sjevernog dijela grada koji blokiraju prvu lokaciju je da omoguće pretovar otpada kako bi ga poslali na čekajuća odlagališta. Vrlo je važno da smo na istoj strani u ovoj katastrofi.
Rekao je da ne želi ulaziti u sukobe niti bilo kome prijetiti.
– Ako danas ne pretovarimo to smeće i odvezemo ga na ponuđene deponije, moja je obaveza da to mora ići da ne bude opasnosti u Mostaru. Želimo riješiti ovu situaciju, to je lijep način da ih pitamo i da razumiju. Drugi način je da iskoristimo mehanizme koje imamo, ja to ne želim, ali ako treba, to ćemo učiniti danas – rekao je Kordić.
Osvrnuo se i na jučerašnje rješenje ekološke inspektorice Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona Mirsade Gološ kojom je zabranjeno daljnje odvoz, odlaganje i pretovar komunalnog otpada na napušteni betonski bazen kod Vrapčića.
– Inspektor koji je donio tu odluku nije nadležan donositi bilo kakve odluke zbog proglašenog izvanrednog stanja. Opet smo iz pristojnosti obavijestili inspektoricu da povuče rješenje kako Grad ne bi morao podnositi kaznene prijave zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Ako ne bude razumijevanja s njezine strane, mi ćemo to učiniti – rekao je Kordić.
Upozorio je i na velike financijske reperkusije, istaknuvši da će odvoz otpada na druga odlagališta dnevno koštati blizu 22.000 KM.
– Netko to mora platiti, a sreća je da nam pomažu više razine vlasti, ali bojim se da ta pomoć neće biti dovoljna. Iskoristit ćemo sve mehanizme da se vratimo u normalu jer će nas to skupo koštati. Na mjestu požara na odlagalištu već su milijunske štete – rekao je Kordić.
Upozorio je i na neizravne štete, ustvrdivši da se već osjeća pad broja turista u Mostaru u odnosu na prošlu godinu.
– Što se zagađenja tiče, mi smo ipak “čišći” od Kaknja tijekom cijele godine ili od nekih gradova zimi kada bukte požari. Nema razloga za paniku, ali ima za oprez – zaključio je Kordić.
O stanju na odlagalištu otpada govorio je zapovjednik Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar Petar Jurić.
– Sinoć su vatrogasci ostali dežurati nakon što je požar ugašen. Ogromne su naslage koje su gorjele, a dim se i dalje primjećuje. Mi smo tu, ako se pojavi plamen, da ga ugasimo. Ekipe su na terenu i odmah se reagira. Primjetno je dimljenje koje će se nastaviti do završetka zatrpavanja koje je u tijeku. Jedino se tako može eliminirati dim i ugasiti požar – rekao je Jurić.
Kordić je dodao da je izuzeta određena dokumentacija JP Deponija doo Mostar kako bi se utvrdila eventualna odgovornost za požar.
