Zabrana mirne proslave pobjede reprezentacije BiH u Zvorniku, uz prisustvo policije i Žandarmerije RS-a, sramotan je čin zastrašivanja građana koji su samo željeli proslaviti uspjeh svoje zemlje, izjavio je jutros potpredsjednik bh. entiteta RS Ćamil Duraković.
Naveo je da su “mladi ljudi zaustavljani, legitimirani, testirani i vraćani samo zato što su navijači Bosne i Hercegovine”.
– Nije to pitanje javnog reda i mira, već pitanje sistemske diskriminacije i političke poruke da u dijelovima ove zemlje nisu dobrodošli ni zastava, ni dres, ni radost za Bosnu i Hercegovinu. Ne pristajemo na takvu poruku. Bosna i Hercegovina je država svih njenih građana. Njena zastava nije provokacija. Njezino predstavljanje nije prijetnja. Njezini obožavatelji nisu sigurnosni problem. Problem je politika koja od ljubavi prema vlastitoj državi pokušava napraviti incident – kazao je Duraković.
On traži hitno javno očitovanje MUP-a RS, kao i utvrđivanje odgovornosti svih koji su učestvovali u zastrašivanju građana Zvornika.
– Policija se financira novcem svih građana, pa tako i onih koji vole Bosnu i Hercegovinu i ne smije biti instrument bilo čijeg političkog ponižavanja.
Ne dostavljamo zastave Bosne i Hercegovine. Djeci, mladima i građanima ne dajemo pravo da se raduju uspjesima svoje zemlje. Ne dopuštamo da se Bosna i Hercegovina u svojim gradovima tretira kao strana država. Na Drini se brani domovina. Zvornik je Bosna i Hercegovina. Svaki njen grad je Bosna i Hercegovina. I tako će i ostati – naveo je Duraković.
Čamil Duraković traži odgovore od MUP-a
FOTO: ARHIVA
Portal Zvornički.ba podijelio je pismo navijača Bosne i Hercegovine iz Zvornika, koji je nakon utakmice reprezentacije Bosne i Hercegovine podijelio neugodno iskustvo iz tog grada.
Prenosimo ga u cijelosti:
Cijeli život radim i živim u Diviču, grad Zvornik je centar mog svijeta i mog odrastanja, obrazovanja i formiranja kao osobe. Volim Zvornik i tu želim živjeti i graditi. Prije dva tjedna došli su dani Svjetskog nogometnog prvenstva i, kao i većina stanovnika, uživam u utakmicama bh. reprezentacije. Zašto se neki moji sugrađani u Zvorniku srame javno pokazati svoje emocije na utakmici BiH, nikada nisam i neću razumjeti, ali znam da stotine mojih prijatelja iz Srbije dijele sreću pobjede BiH, postoji još mali dio koji navija protiv BiH, ali to je zanemariv dio i za njih se kaže da imaju pravo biti što hoće.
Nakon veličanstvene sinoćnje utakmice i pobjede, sjeli smo na Divič i odlučili napraviti krug sa svojim automobilima i proslaviti uspjeh naše reprezentacije, kao što se to dogodilo protiv Italije, i kao što se to dogodilo desetine puta do sada kada reprezentacija Srbije igra i pobjeđuje u velikoj utakmici. Iako smo mladi, postali smo svjesni podjela u društvu, posebice među starijim sugrađanima. U koloni automobila, bez zastavica koje bi nekome smetale (lijjanke), bez obilaznih vozila, neodgovornog ponašanja koje bi moglo izazvati incidente, krenuli smo iz Diviča prema gradu, kao i ostale navijačke grupe iz drugih dijelova Zvornika, kako bismo se sreli sa navijačima koji žive u gradu, provozali nekoliko krugova u veselju i slavlju i tako odali počast pobjedi naših zmajeva u dalekoj Americi.
Međutim, nedaleko od Diviča (na prvoj benzinskoj pumpi) zaustavio nas je MUP RS. Promet je bio blokiran u oba smjera, sve su nas legitimirali, pregledali vozila i tražili dokumente, kao i da pušimo na alkotestovima i drogama. Policajci su od vozila do vozila ispitivali jesmo li navijači, a nakon dolaska Žandarmerije i pojavljivanja uniformiranih lica s dugim cijevima u našem vidokrugu rečeno nam je da je skup nenajavljen i da se vratimo odakle smo došli. Nakon pola sata ispitivanja natjerali su mene i moje sugrađane da se vratimo i oduzeli su nam slobodu kretanja. Isto je učinjeno i u Karakaju, gdje je također bio policijski punkt uz podršku žandarmerije s dugim cijevima, kao i na ulazu u grad kod zvorničke bolnice, gdje su također vratili kolonu automobila van grada.
Ovo otvara niz pitanja, ali prvo i najvažnije je čime su navijači BiH zaslužili da ih zvornička policija zastrašuje dugim cijevima, čime smo zaslužili zabranu kretanja, čime smo zaslužili kvariti slavlje i veselje i to od policije koja je plaćena iz budžeta koji ja osobno punim svojim radom!? Je li to policija koja čuva mrzitelj pojedinaca koji bi se uvrijedili kada vide kako se ljudi raduju pobjedi Bosne i Hercegovine. Da li to sprječava policiju da uznemirava pojedince u Zvorniku koji preko društvenih mreža neprestano i javno šalju poruke mržnje svojim sugrađanima druge vjere, pišu najgnusnije uvrede i prijetnje i pitaju kako je moguće da u Zvorniku žive i vesele se Bošnjaci!? Je li grijeh ako se Bošnjaci raduju?
Ostaje pitanje koje nas sve boli: Zašto je problem mirno proslaviti uspjeh reprezentacije? Zašto se ljudi koji nikoga nisu uvrijedili, provocirali ili prijetili osjećaju kao da rade nešto loše?
Ispričavam se u svoje ime iu ime svih navijača koji su sinoć od naše policije, koja bi nas trebala štititi, doživjeli neugodnosti koje sam teško mogao zamisliti. Tražim od političkih stranaka da utvrde odgovornost za ono što je učinjeno građanima grada Zvornika koji navijaju za reprezentaciju BiH.
I da, sinoć su kroz Bratunac i Srebrenicu prošle kolone vozila na opće oduševljenje svih građana na ovim prostorima, bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost.
(Dvadesetogodišnji navijač Bosne i Hercegovine iz Zvornika)
