Općinski sud u Sarajevu donio je presudu po tužbi više od 4.500 liječnika i stomatologa u Federaciji BiH zbog diskriminacije u svibnju 2024. godine protiv Vlade FBiH.
U presudi je navedeno da sud nije našao elemente diskriminacije, s čime se Udruga strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije u FBiH ne slaže i najavljuje daljnju borbu.
– Kada pročitate presudu, možete zaključiti da sud nije uzeo u obzir sve dokaze koje je Udruga dostavila, zbog čega smo uložili žalbu Kantonalnom sudu. Nadamo se da će ovaj put prilikom donošenja odluke sud uzeti u obzir sve naše priložene dokaze, a njih je više od 60. Ako malo bolje pogledate presudu Općinskog suda, vidjet ćete da je većina dokaza izostavljena. To je mišljenje naših odvjetnika.
Nadamo se da postupak na Kantonalnom sudu neće trajati dugo kao na Općinskom jer se radi o radnom sporu i diskriminaciji. Obje vrste sporova imaju prioritet u rješavanju, što nam daje nadu u brz proces, ali i da će žalba biti riješena na način da liječnici dobiju pravo pregovaranja o kolektivnom ugovoru s Vladom FBiH – pojasnila je dr. Marina Berberović, predsjednica Udruge.
dr. Marina Berberović
Već tri godine liječnici i stomatolozi od Federalne vlade traže izjednačavanje plaća liječnika u cijeloj Federaciji.
Iz Saveza su dosad u nekoliko navrata isticali da su njihovi brojni pozivi na razgovore, s ciljem iznalaženja kompromisnog rješenja, Vlada potpuno ignorirana.
Berberović je istaknuo kako je “neprihvatljivo da se plaće liječnika unutar Federacije razlikuju i do 40 posto”.
– Donekle razumijemo da se cijena rada regulirana satnicom može razlikovati u nekim razumnim malim granicama od kantona do kantona, ali ono što se svakako ne smije razlikovati jeste koeficijent složenosti poslova. Time se ocjenjuje koliko ste odgovorni u zdravstvu, a liječnik mora biti odgovoran i u Sarajevu, i u Tuzli, i u Mostaru i to se mora ispraviti. U Livnu je specijalistički koeficijent 5,3, a u Zenici 6,2. Razlika je veća od 15 posto samo u koeficijentu složenosti poslova, a ako uračunamo i satnicu, razlike su od 40 do 50 posto u plaćama – rekla je ranije za Faktor Berberović.
Iz Udruženja strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH ističu da su proteklih mjeseci podržali kolege u Tuzli, gdje je pitanje štrajka riješeno tako što je Vlada Tuzlanskog kantona liječnicima donijela aneks kolektivnog ugovora u kojem je udovoljeno njihovom zahtjevu za koeficijentima.
– I dalje postoji problem u Srednjobosanskom kantonu gdje liječnici još uvijek nemaju kolektivni ugovor koji je istekao prije pola godine. Vlada tog kantona ne želi naći kompromis s liječnicima kako bi se sklopio novi kolektivni ugovor na obostrano zadovoljstvo.
Također, u Livanjskom kantonu liječnici su tražili aneks postojećeg kolektivnog ugovora, jer je posljednji sklopljen na dvije i pol godine. Posebno je teška situacija jer u Livanskom kantonu liječnici imaju najniže satnice i koeficijente u FBiH, što znači da su im i primanja najniža. Nadamo se da ćemo naići na razumijevanje Vlade kako bismo ispravili nekorektan odnos prema liječnicima u Livanjskom kantonu, jer zahtjevnost njihovih poslova i opis specijalista koje imaju ne odudara mnogo od opisa poslova u drugim kantonima, a plaćeni su znatno manje od ostalih – kazao je Berberović.
