Ukupan broj radnika Rudnika mrkog uglja Zenica koji su stekli uvjete za mirovinu u 2025. godini, a za koje tada nisu uplaćeni doprinosi je 46 radnika s iznosom neuplaćenih doprinosa za PIO od 3.475.911,92 KM, naveli su iz Javnog poduzeća Elektroprivreda BiH odgovarajući na zastupničko pitanje Dennisa Gratza, zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Gratz je također zatražio podatke o svim dosadašnjim i planiranim uplatama mirovinskih doprinosa za uposlenike RMU Zenica.
– Ukupan broj radnika Rudnika koji su stekli uvjete za mirovinu u 2026. godini na dan 31. svibnja 2026. godine je 18 radnika s ukupnim iznosom neuplaćenih mirovinskih doprinosa od 1.617.031,50 KM.
Od navedenih 46 radnika koji su stekli uvjete za redovnu mirovinu u 2025. godini, za 27 radnika koji su stekli uvjete za mirovinu zaključno s 30. junom 2025. godine, temeljem Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava između Rudnika i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, PIO-u su isplaćena sredstva u iznosu od 1.966.538,08 KM.
Ostalo je 19 radnika koji su u 2025. godini, zaključno sa 31. prosincem 2025. godine, u 2026. godini stekli uvjete za mirovinu za koje nisu uplaćeni doprinosi u ukupnom iznosu od 1.509.376,84 KM, te 18 radnika koji su u 2026. godini (sa 31. svibnja 2026. godine) stekli uvjete za mirovinu za koje nisu uplaćeni doprinosi u ukupnom iznosu od 1.617.031,50 KM – saopćeno je iz JP Elektroprivreda BiH.
Dodaju da je ukupno 31.05.2026. za 37 radnika koji su stekli uvjete za mirovinu nisu isplaćena sredstva za PIO u ukupnom iznosu od 3.126.408,34 KM.
– S obzirom da je rudnik u fazi zatvaranja, te kao takav ne ostvaruje prihode, u narednom razdoblju planirano je, između ostalog, uvezivanje staža radnicima rudnika koji su stekli uvjete za mirovinu iz kredita Svjetske banke, što je u završnoj fazi – naveli su.
