Pacijenti prosvjedovali: Rimac neka postupi po odluci suda ili 500 potencijalnih života neće biti spašeno

Pacijentice čiji su embriji više od osam mjeseci držani u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi Sjeverozapadnog medicinskog centra u Sarajevu bez odgovarajućeg stručnog nadzora, prosvjedovale su danas ispred Federalnog ministarstva zdravstva (FMZ).
Razlog izlaska je neprovođenje rješenja Općinskog suda u Sarajevu od 18. lipnja 2026. godine, kojim je određena privremena mjera osiguranja, a kojim se, između ostalog, nalaže Federalnom ministarstvu zdravstva da “kontinuirano stručno čuva materijal u propisanim kriouvjetima, osigura propisane količine tekućeg dušika i toči ga o vlastitom trošku, odredi vještačenje koje će provesti potrebne radnje i voditi odgovarajuću evidenciju”.
Prema riječima Alme Kovačević, zastupnice većeg broja pacijenata (blizu 100 pacijenata), Ministarstvo nije postupilo po pravomoćnoj sudskoj odluci i zaključku Općinskog suda u Sarajevu.
FOTO:

Adis Spahić
1 od 19
– Neprovođenje mjera suda sa sobom nosi jako veliku odgovornost. Molimo ministarstvo da hitno postupi po rješenju jer naši embriji danas mogu umrijeti ako su uopće živi. Nikakva odgoda izvršenja sudskih mjera ili bilo koja druga radnja osim sipanja dušika neće moći spasiti naše embrije, kao ni 500 potencijalnih života. Zato tražimo od Federalnog ministarstva zdravstva, na čijem je čelu Nediljko Rimac, da hitno pošalje stručnjaka koji će sipati dušik u spremnike s materijalima – kazao je Kovačević.
Ističe da službeno od Federalnog ministarstva zdravstva nikada nisu dobili točnu informaciju koliko se uzoraka materijala nalazi u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi.
No, prema riječima pojedinih članova Povjerenstva koje je ministarstvo imenovalo 13. studenog prošle godine, u zatvorenom objektu nalazi se blizu 500 embrija te uzorci spolnih stanica i tkiva.
Na upit jesu li pacijenti dobili informaciju da bi ih danas mogao primiti netko iz Federalnog ministarstva zdravstva, Kovačević je odgovorio da nisu, te da se nadležni u Ministarstvu još nisu udostojili odgovoriti ni na jedan njihov dopis ili upit.
– Ono što želim reći jest da nam danas nikakav razgovor s ljudima u Ministarstvu neće pomoći. Jedina pomoć bi bila imenovanje vještaka koji će odmah otići pregledati materijal i natočiti tekući dušik u spremnike – rekao je Kovačević.
Kaže da su od Transparency Internationala BiH dobili informaciju da su prošli mjesec podnijeli tužbu protiv Federalnog ministarstva zdravstva zbog šutnje te uprave.
– Nisu im odgovorili ni na jedno pitanje vezano uz embrije pacijenata koji se nalaze u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi – dodala je Kovačević.
Naglasila je da se, prema neformalnim informacijama pacijenata, a zahvaljujući tvrtki koja je vlasnik prostora u kojem se nalazi zatvorena ustanova, embriji još uvijek nalaze u toj ustanovi.
– Samo zahvaljujući toj tvrtki nitko ne može proći, oštetiti ili odnijeti posude s embrijima, unatoč tome što smo u prosincu prošle godine službeno podnijeli kaznenu prijavu nadležnom tužiteljstvu, POSKOK-u, koje je, prema našim informacijama, još postupa u fazi provjere navoda. Prema onome što vidimo na terenu na području gdje se nalaze embriji nema policije, žutih traka niti bilo koje osobe koja brine o našem materijalu – kazao je Kovačević.
Danas je prof. dr.sc. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović, zastupnica u Skupštini KS, koja je došla podržati pacijente, kako onkološke, tako i one sa autoimunim bolestima i pacijente na izmaku reproduktivne dobi.
Istaknula je da je Federalno ministarstvo zdravstva moralo pronaći rješenje za embrije jer je dalo dozvolu za rad zatvorene zdravstvene ustanove.
– Razočaran sam što osam i pol mjeseci nitko od nadležnih nije dao odgovor pacijentima. Ministarstvo hitno mora imenovati odgovornu osobu koja će nastaviti isporuku dušika kako to nalaže protokol i pravila struke. Svi smo ovdje da to kažemo naglas. U suprotnom, svi embriji sutra neće biti živi – istakla je Gavrankapetanović-Smailbegović.
Kaže da ima neformalne informacije da je do sada primjenu azota radio federalni zdravstveni inspektor, ali da on danas odlazi u mirovinu.
– Znamo i da je to učinio samoinicijativno kako bi pomogao pacijentima. U ustanovu zatvorenog tipa, kako doznajemo, nije ulazio nitko osim njega. Imamo informaciju da je dušik, koji je neophodan za održavanje embrija, posljednji put dodan prošlog četvrtka – rekao je predstavnik.
Prema njezinim riječima, sam postupak vantjelesne oplodnje puno košta, kao i terapija.
– Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH pod određenim uvjetima refundira dio tih postupaka, pa pretpostavljam da je novac otišao i za sve ostale, kao i za ovu zatvorenu polikliniku. Kako se već dogodilo, nadam se da će istražni organi vrlo brzo dati odgovor na to pitanje – rekla je Gavrankapetanović-Smailbegović.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI