Četnička granata prije 33 godine prekinula dječju igru ​​i ugasila sedam mladih života na Bistriku

Izaslanstvo Kantona Sarajevo obilježilo je danas 33. tužnu godišnjicu ubistva sedmero djece u Bakarevićevoj ulici na Bistriku, odajući počast nevinim žrtvama jednog od brojnih zločina počinjenih nad građanima Sarajeva tokom opsade grada.
Cvijeće su položili i odali počast članovi obitelji ubijene djece, predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva 1992-1995, Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, izaslanstva Grada Sarajeva i Općine Stari Grad, učenici i profesori Srednje škole za promet i komunikacije te Mjesne zajednice Bistrik.

Prekinuta igra

Ispred Kantona Sarajevo prisutnima se obratila Amra Hadžimuratović-Čustović, predstavnica Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo, koja je istakla da je granata ispaljena sa agresorskih položaja Vojske Republike Srpske prije 33 godine zauvijek okončala dječiju igru ​​i ugasila sedam mladih života.
Podsjetila je da su tog kobnog dana, 26. juna 1993. godine, ubijeni: Nihada Ćatić, Velida Muftić, Senad Pliska, Almir Poturić, Sanjin Rustempašić, Sinanudin Šećerović i Belma Zijadić.
– Niko ne može zamisliti patnju svojih roditelja, niti razumjeti njihovu bol. Roditeljima izražavam duboko i iskreno ljudsko suosjećanje zbog nenadoknadivog gubitka – kazala je Hadžimuratović-Čustović.
Ona je u svom govoru istakla da ovaj skup nije samo čin sjećanja na sedmero ubijene djece u ulici Bakarevića, već i izraz poštovanja prema više od 1.600 ubijene djece Sarajeva i više od 11.000 građana koji su izgubili živote u agresiji na BiH.
Podsjetila je da je tisućdnevna opsada Sarajeva ostavila neizbrisive posljedice, ali i svjedočila o hrabrosti, dostojanstvu i izdržljivosti njegovih građana.
Hadžimuratović-Čustović je također istaknula da kultura sjećanja podrazumijeva više od prisjećanja na prošlost – ona predstavlja obavezu da se iz prošlosti uči kako se ovakvi zločini nikada i nikome ne bi ponovili.
– Moramo se ujediniti u osudi svakog zločina nad djecom i protiv čovječnosti. Moramo se zauzeti za pravdu, koja mora biti zadovoljena. Budućnost Bosne i Hercegovine mora se graditi na temeljima mira, međusobnog uvažavanja i zaštite ljudskog dostojanstva.

Trajno upozorenje

To je naša moralna obaveza prema svim žrtvama agresije na Bosnu i Hercegovinu, a posebno prema svakom djetetu koje je izgubilo život – kazala je.
Bolovi ne prolaze ni nakon 33 godine
FOTO: Vlada KS
Na kraju je zahvalila svim nazočnima što svojim dolaskom čuvaju istinu i kulturu sjećanja, te istaknula da će se institucije i društvo i dalje odlučno suprotstavljati svakom obliku mržnje, netolerancije i negiranja počinjenih zločina.
Prisutni su učenjem Fatihe i minutom šutnje odali počast ubijenoj djeci.
Obilježavanje godišnjice proteklo je u dostojanstvenom i emotivnom ozračju, uz zajedničku poruku da sjećanje na ubijenu djecu Sarajeva mora ostati trajni podsjetnik i obaveza svih generacija u očuvanju mira, istine i ljudskog dostojanstva.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI