Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na mjestu stradanja u zaseoku Kenjari-Kasapnica, na području Mjesne zajednice Hrustovo, danas je obilježena 34. godišnjica jednog od najtežih ratnih zločina počinjenih na području Sanskog Mosta.
Obitelji ubijenih, predstavnici lokalne samouprave i Udruga logoraša Sanskog Mosta još jednom su upozorili da za ovaj zločin ni nakon više od tri desetljeća nitko nije odgovarao.
Prisutni su se prisjetili da je 26. lipnja 1992. godine ubijeno 19 mještana koji su bili zatvoreni u jednoj kući, nakon čega je u zgradu ubačena bomba, a kuća je zapaljena. Posebnu bol za obitelji, kako je istaknuto, predstavlja činjenica da su zločin počinili njihovi nekadašnji susjedi, ljudi s kojima su prije rata dijelili svakodnevni život.
Tijekom obilježavanja obljetnice poslana je zajednička poruka da se povijesne činjenice ne smiju zaboraviti te da je dužnost svih generacija čuvati sjećanje na nevine žrtve i prenositi istinu o ratnim zločinima počinjenim tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Obitelji ubijenih poručuju da će nastaviti obilježavati godišnjicu zločina i podsjetiti javnost da, unatoč 34 godine, odgovorni još nisu privedeni pravdi, što je i dalje jedna od njihovih najvećih rana.
Ovo je jedan od najbrutalnijih zločina na području Sanskog Mosta. Nakon rata posmrtni ostaci su pronađeni, a DNK analizom je utvrđen identitet.
U nedjelju, 28. juna, u naselju Bravsko, kod zgrade bivše Pošte, bit će upriličen obilazak mjesta zločina na kojem su 1992. godine ubijena trojica mladića. Godišnjica ubistva trojice mladića bit će obilježena na dostojanstven način, polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe.
Nakon okupacije Sanskog Mosta, mladići Emsud Smajlović, Mustafa Cikota i Sadko Burnić pokušali su dobiti slobodan teritorij Bihaća i priključiti se Armiji RBiH. Tim putem su, prema riječima predsjednika Udruženja logoraša Sanski Most Sadmira Alibegovića, najvjerojatnije zalutali na planini Grmeč i otišli u Bravsko, zaselak Jasenovac.
– Tamo su ih zarobili mještani, doveli u naselje. Tamo su ih zlostavljali i tukli. Tijekom tučnjave i premlaćivanja jedan je preminuo. Tada su dvojici naredili da ga utovare u prikolicu taktora. Odveli su ih na mjesto zvano Derviška jama, gdje su ubili drugu dvojicu. Tijela sve trojice bacili su u jamu – pojasnio je Alibegović.
Kako navode iz Udruženja, Derviška jama je bila duboka 15 metara, a tijela mladića su ekshumirana 27. maja 2002. godine i pokopana na mjesnom mezarju u Husinovcima.
Kako navode iz Udruženja, ovaj zločin je procesuiran na Kantonalnom sudu u Bihaću. Slavko Stričević osuđen je na deset godina zatvora, Milutin Babić se tijekom suđenja razbolio i preminuo prije izricanja presuda. Optužnica je podignuta i protiv Obrada Ožegovića, koji je nedostupan pravosudnim tijelima, a postupak nije dovršen.
Kako je priopćeno iz MUP-a Unsko-sanskog kantona, povučena je naredba o raspisivanju međunarodne potjernice za osumnjičenim Ožegovićem, jer je preminuo 2. lipnja 2023. godine u Nišu, Republika Srbija.
Na oba mjesta gdje su se dogodila ubistva podignuta su spomen obilježja.
