Grad Sarajevo ostat će bez Vidikovca, čija je izgradnja koštala gotovo devet milijuna KM

Objekat Vidikovac na Trebeviću, u koji je Grad Sarajevo uložio skoro devet miliona KM, kako sada stvari stoje, morat će biti predat na upravljanje Općini Stari Grad.
A to potvrđuje i dopis Pravobranilaštva Grada Sarajeva kojim se traži sklapanje Aneksa ugovora o osnivanju prava građenja, s obzirom na to da 1. jula 2026. godine ističe rok od deset godina za izgradnju i stavljanje u funkciju objekta.

Licenca za korištenje

S obzirom na to da rok istječe, vrlo je vjerojatno da će Grad ostati bez Vidikovca.
Naime, objekt ni nakon nekoliko godina nije pušten u rad, a Grad Sarajevo je 21. svibnja 2021. godine podnio zahtjev za tehnički prijem i izdavanje uporabne dozvole za objekt, koja nikada nije izdana.
Kerim Balić, vijećnik SDA u Gradskom vijeću Sarajeva, kaže da je riječ, najblaže rečeno, o nemaru gradskih vlasti, prije svega bivšeg gradonačelnika Benjamina Karića, ali i sadašnjeg gradonačelnika Samira Avdića.
– Mi smo kao gradski vijećnici ovu informaciju saznali od Općinskog vijeća Stari Grad koje je zasjedalo i raspravljalo o Vidikovcu, a Gradsko vijeće o tome šuti. Dakle, potrošeno je skoro 9 milijuna KM iz proračuna Grada Sarajeva, a većinu u Gradskom vijeću i gradonačelnika to ne zanima i nije im bitno. Nitko nije vidio da istječe desetogodišnji ugovor i da to nanosi štetu Gradu.
Čim smo saznali za ovaj problem, odmah smo tražili da se to uvrsti na dnevni red sjednice i da o tome raspravimo i donesemo neke zaključke, ali oni to nisu htjeli i jučerašnja sjednica Gradskog vijeća je zbog toga prekinuta. Koliko im je Vidikovac bitan govori i činjenica da je na današnjoj sjednici Kolegija odlučeno da će se o ovoj točki raspravljati na sjednici koja će se održati 27. srpnja, a da ćemo 1. srpnja imati hitnu sjednicu na kojoj će se raspravljati o Urbanističkom planu.
Ne znamo što će na kraju biti sa zgradom, a očekujemo da ćemo do sjednice imati više informacija – rekao je Balić.

Financijske posljedice

Klub gradskih vijećnika SBiH smatra da se u ovakvoj situaciji postavlja pitanje kako je moguće da Općinsko vijeće Stari Grad ima detaljne informacije, a da Gradsko vijeće, kao organ nadležan za raspolaganje imovinom Grada Sarajeva, nije imalo adekvatan uvid u sve relevantne činjenice.
– Klub vijećnika postavlja pitanje odgovornosti za višegodišnje izostavljanje cjelovitih informacija iz procesa donošenja odluka, kao i pitanje jesu li bivši gradonačelnik Benjamina Karić i sadašnje rukovodstvo Grada Sarajeva bili svjesni problema ili su sudjelovali u njegovom minimiziranju pred Gradskim vijećem.
Većina u Gradskom vijeću šuti
FOTO: Arhiva
Potrebno je utvrditi zašto Gradsko vijeće ovo pitanje nije razmatralo najmanje šest mjeseci ranije kako bi se izbjegle potencijalne pravne i finansijske posljedice i zauzeo jasan institucionalni stav – navode iz Kluba vijećnika SBiH u Gradskom vijeću Sarajeva.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI