Toplinski val koji je zahvatio regiju nije zaobišao ni Mostar, pa su stanovnici grada na Neretvi spas potražili na tamošnjim bazenima.
U 14, 15 i 16 sati u ovom gradu je izmjeren 41 stepen Celzijusa.
Tradicionalno izletište na Buni kod Mostara ove je nedjelje privuklo kupače koji su se došli rashladiti i provesti najtopliji dio dana.
U Mostaru je već jutros u osam sati izmjereno 29 stupnjeva, pa su građani najvećeg hercegovačkog grada odlučili posjetiti brojne lokacije uz Neretvu, poput one ispod Starog mosta, ali i izletišta uz rijeku Bunicu.
Toplinski val bi, prema meteorološkoj prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda, trebao potrajati do srijede, kada će u drugom dijelu dana uslijediti blagi pad temperatura te pljuskovi i grmljavina.
FOTO: Sušilo za kosu
Kako je za Fenu kazao dr. Mateo Miloš iz Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Mostar, posljednjih dana zbog visokih temperatura liječnici bilježe povećan broj intervencija i pregleda pacijenata koji dolaze zbog tegoba izazvanih vrućinama.
Istaknuo je kako, iako nije samo hitna situacija, visoke temperature značajno utječu na zdravlje građana, posebice kroničnih bolesnika i starijih osoba.
– Građani se najčešće javljaju zbog opće slabosti, malaksalosti, vrtoglavice, dehidracije, glavobolje, pada tlaka, nesvjestice i pogoršanja postojećih bolesti srca i pluća. Kod nekih pacijenata bilježe se i simptomi toplinske iscrpljenosti – rekao je Miloš.
Dodao je kako su tijekom toplinskog vala najugroženiji stariji ljudi, mala djeca, trudnice, kronični srčani i plućni bolesnici te osobe koje rade ili borave na otvorenom tijekom najtoplijeg dijela dana.
