Nakon kraće bolesti jutros je u 53. godini preminuo Eniz Gabeljić, glazbenik, kompozitor, aranžer, producent i profesor.
Rođen je 1973. godine u Srebrenici, gdje je završio osnovnu školu i srednju elektrotehničku školu. Glazbom se počeo baviti kao srednjoškolac. Svirao je violinu u KUD-u „Vaso Jovanović“, a paralelno je gradio svoj put, oslanjajući se na rad, sluh i upornost.
Rat ga je zatekao u Srebrenici. U gradu bez struje, hrane i osnovnih uvjeta za život, bio je među onima koji su unatoč svemu stvarali glazbu. Sa grupom entuzijasta osnovao je bend Sabah2 u kojem je svirao bubnjeve. Bend je vježbao na akustičnim instrumentima i nastupio u srebreničkom Domu kulture uz minimalnu rasvjetu i ozvučenje na agregat.
Nakon genocida u Srebrenici 1995. godine, u potrazi za preživjelim članovima obitelji, dolazi u Banoviće. Tamo je sudjelovao u stvaranju glazbene scene kroz Centar za mlade “Pinkland”, koji je postao važno okupljalište mladih i rasadnik ideja. Prvo je radio kao volonter, a zatim kao djelatnik Centra i voditelj glazbene sekcije. Kroz taj rad bio je mentor i podrška mladim ljudima i talentima koji su kasnije ostavili traga u Bosni i Hercegovini. glazbena scena.
Svirao je i nastupao širom regije i Bosne i Hercegovine. Kao član benda Loše vrijeme, zajedno sa Enverom Lugavićem Kicetom, Arminom Lugavićem i Mirnesom Omerkićem, nastupao je na gitarijadama i motorijadama, kao i na solističkim koncertima u različitim gradovima. Bio je glazbenik koji je znao biti i na pozornici i iza scene: organizirao je rock koncerte, radio kao ton majstor, svirao gitaru i bubnjeve, au Banovićima je pokrenuo i prvi tonski studio.
Osnovao je originalni bend Domavia, nazvan po starom imenu Srebrenice, povezujući glazbu s identitetom i sjećanjem. Domavia je 2008. godine debitirala na Bihać Music Festivalu, a 2009. godine osvojila je prvu nagradu za najbolji tekst za pjesmu “U ime nevjere”.
U svojim medijskim istupima spominjao je Srebrenicu, njene ljude, oca i rodbinu koja nije preživjela. Svjedoci genocida. Tijekom gotovo petnaest godina rada u studiju Digiton surađivao je s velikim brojem glazbenika i sudjelovao u autorskim projektima različitih žanrova. Posebno mjesto zauzimala je njegova saradnja na snimanju i produkciji projekata živiničke rock scene, gdje je svojim znanjem, preciznošću i strpljenjem pomogao da pjesme dobiju konačan, čist oblik.
Bio je učitelj u Osnovnoj školi “Grivice” u Banovicama. Vodio generacije studenata. S kasnijeg radnog mjesta djelatnika i ravnatelja Centra za kulturu i informiranje u ovom gradu organizirao je brojne kulturne manifestacije i glazbene festivale u koje je uključivao mlade pjevače.
U novije vrijeme osnovao je i vodio lokalnu Udrugu umjetnika i kulturnih stvaratelja Kult B, koja je privukla pozornost organiziranjem predblagdanskih aktivnosti i dočeka Nove 2026. godine na gradskom trgu u Banovićima.
Iza njega su ostale supruga i dvije kćeri.
Odlazak Eniza Gabeljića ostavio je tišinu koju je teško riječima izmjeriti. Ipak, ostao je trag koji se ne može izbrisati: u pjesmama koje je svirao, u snimkama koje je stvarao, u bendovima koje je osnivao, u mladima koje je vodio iu gradu koji je s njim imao svoj zvuk.
Dženaza će se obaviti u srijedu, 21. januara 2026. godine na Gradskom mezarju u Banovićima u 14.45 sati. Tevhid će se klanjati u džamiji Islamskog centra Banovići u 13.45 sati, a dženaza će se obaviti ispred džamije u 14.30 sati.
