Aida Obuća o stavljanju Bosne i Hercegovine na sivu listu: Država se ne vodi infografikom i hashtagom patriotizam

Potpredsjednica SDA Aida Obuća govorila je o stavljanju Bosne i Hercegovine na sivu listu Radne grupe za finansijsku akciju (FATF), ocijenivši da je to ozbiljan udar na ugled i ekonomiju zemlje.
U objavi na društvenim mrežama iznijela je niz kritika na račun predstavnika aktualne vlasti i poručila da građani imaju pravo tražiti političku odgovornost za takav razvoj događaja.
Umjesto da rješava probleme koji su doveli do ovakvog stanja, Vlada se bavi vlastitom promocijom i političkim kalkulacijama, kaže Obuća.
– Dok se predsjedavajući Predsjedništva bavi vlastitim PR-om, a Elmedin Konaković na račun građana ubira turističke destinacije koje je obišao, Bosna i Hercegovina trpi jednu od najtežih reputacijskih i ekonomskih šteta u posljednjih nekoliko godina – istaknula je.
Obuća smatra da je politika stranaka Trojke dovela do toga da se Bosna i Hercegovina nađe na sivoj listi, te tvrdi da posljedice takve odluke snose svi građani te zemlje.
– Naime, politika Trojke završila je na njima nekad dragoj listi. Istini za volju, ne onaj crni, nego onaj daleko gori, sivi. I to ne bi bio problem da na tom popisu nisu upisali imena svakog građanina ove zemlje zajedno sa sobom – kazao je Obuća.
Posebne kritike uputila je predsjedatelju Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisu Bećiroviću, ministru vanjskih poslova Elmedinu Konakoviću i zastupnici Sabini Ćudić.
– Naravno, u skladu sa svojim intelektualnim i političkim mogućnostima, umjesto da se održe izvanredni sastanci i donesu ozbiljne mjere za izlazak iz ove situacije. Denis Bećirović drži lekcije opoziciji, Konaković pozira za Facebook, a Sabina Ćudić, kada ne mijenja prirodu obrane od agresije, zatrpava građane nebitnim objavama, uglavnom iz Vijeća Europe. Ovaj posljednji trend posebno je zanimljiv s obzirom na to da upravo Ćudić već mjesecima pokušava uvjeriti javnost da ima nekakav presudan međunarodni utjecaj preko Vijeća Europe. I sada kada je tijelo tog istog Vijeća Europe praktički otvorilo vrata sivoj listi, građani jasno vide da od tog utjecaja i te političke opcije nemaju ništa osim statusa i samopromocije – rekla je.
Nadalje navodi da se uspjeh Vlade mora mjeriti konkretnim rezultatima, a ne javnim istupima i političkim porukama.
– Država se ne vodi infografikama. Hashtag nije vođen patriotizmom. Ne vodi se retoričkim egzibicijama na međunarodnim forumima. Država se vodi rezultatima – jasno poručuje.
Obuća smatra da su ključni rezultati aktualne Vlade negativni te ih povezuje s nizom političkih i gospodarskih problema.
– A rezultat Trojke danas je siva lista, zaustavljeni NATO put, izgubljeni novac iz Plana rasta, povećana zaduženost i institucije za koje međunarodne organizacije otvoreno upozoravaju da ne rade svoj posao – naglasila je.
Na kraju je rekla da pitanje odgovornosti vlasti tek treba doći u fokus javnosti.
– I zato pitanje koje trebamo postaviti nije kako smo završili na sivoj listi. Znamo to. Pitanje koje trebamo postaviti je hoće li ova vlada moći postojati bez odgovornosti? Što se Stranke demokratske akcije tiče, sigurno neće, a vjerujem da građani dijele naše opredjeljenje – zaključila je.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI