Zašto smo se kvalificirali, nego da tamo odradimo najbolje što možemo. A da bismo bili najbolji, moramo sami sebi napraviti taj jedan nogometni pritisak, smatra bivši izbornik nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Mehmed Baždarević uoči početka Svjetskog prvenstva u SAD-u, Kanadi i Meksiku, koje počinje 11. lipnja.
Nogometna reprezentacija BiH ovog će ljeta po drugi put nastupiti na završnici velikih natjecanja, nakon što je 2014. godine igrala na SP-u u Brazilu. Zmajeve je tada vodio Safet Sušić, nakon čijeg je odlaska na klupu stigao Mehmed Baždarević, a nakon njega su se nizali Robert Prosinečki, Dušan Bajević, Ivaylo Petev, Faruk Hadžibegić, Meho Kodro i Savo Milošević, da bi sadašnji izbornik Sergej Barbarez bi, nakon dvanaestogodišnje suše, reprezentaciju ponovno odveo na veliki turnir.
Uzvratna utakmica reprezentacije BiH igra se u Torontu 12. juna od 21 sat po srednjoevropskom vremenu, nakon čega će 18. juna u Los Angelesu dočekati Švicarska, a posljednji protivnik u grupi B 24. ovog mjeseca bit će Katar u Seattleu.
Mehmed Baždarević vjeruje u Barbareza i njegov tim, koji je uspješno prošao smjenu generacija, do te mjere da očekivanja ne smiju biti nedefinirana.
– Treba ih opteretiti. Zašto ih ne opteretiti? Mislim, pritisak mora postojati. Važnost je ipak velika. Zašto smo se kvalificirali, nego da tamo odradimo najbolje što možemo. A da bismo bili najbolji, moramo sami sebi napraviti taj jedan nogometni pritisak – rekao je Baždarević u telefonskom razgovoru za Fenu iz Sochauxa, gdje živi dugi niz godina.
U tom gradiću na istoku Francuske Baždarevića jako cijene jer je najveći dio svoje igračke karijere proveo u istoimenom klubu, gdje je i započeo trenersku karijeru 1998. Posljednju trenersku karijeru odradio je 2021. u Guingampu, ali je i dalje aktivan – u Sochauxu pomaže mladim trenerima, uglavnom bivšim igračima.
Barbarez ne želi davati savjete, ali je ipak imao nekoliko riječi za svoje igrače.
– Imamo jako lijepu priliku za još jedan korak naprijed. Jer radi se o izuzetno povoljnoj skupini. Nikada nisam rekao da je lako, ali ako nemamo ambicije u ovoj skupini (…) Jako cijenim našu reprezentaciju, zato kažem da mi u ovoj skupini možemo biti ozbiljni, kandidat – istaknuo je.
Za prvog protivnika na prvenstvu, Kanadu, kaže da je u određenoj mjeri nepoznanica za mnoge izvan reprezentacije. Kanađane doživljava kao reprezentaciju koja nije imala zapažene rezultate, ali ipak ima izuzetno kvalitetne igrače.
– Važna utakmica za početak, da stvorimo jednu pozitivnu energiju. Stoga je jako bitno odigrati dobru utakmicu i iz te dobre utakmice izvući pozitivan rezultat. I sve osim poraza bit će pozitivno, zar ne? Ulazimo u nešto nepoznato, ali najvažnije je da igramo na svojoj razini i dajemo sve od sebe. I vjerujem da možemo ostvariti povoljan rezultat, jer po meni smo bolja reprezentacija od Kanade.
Činjenica da je reprezentacija BiH dobrim dijelom sastavljena od mladih igrača koji se tek razvijaju mogao bi biti detalj koji igra važnu ulogu, a Baždarević ističe da se “nisu nepoznati igrači dovedeni iz treće lige, već kvalitetni igrači iz PSV-a, Leipziga, Salzburga”.
– Da, trebaju potvrditi svoju kvalitetu, a iako ne bih žurio s dokazivanjem, mislim da su već spremni za takve stvari. Jer po meni su Edin Džeko i igrači s više iskustva i dalje ključni, da se mlađima otvore nove perspektive – istaknuo je bivši izbornik.
Kao favorite za prvenstvo vidi “svoje” Francuze i uglavnom ne ostavlja prostora za velika iznenađenja. Prihvaća konstataciju da ima reprezentacija koje mogu zablistati, poput Maroka, dok kao primjer dopadljive igre ističe Nizozemce.
– U vrhu će, vjerujem, biti reprezentacije na koje svi tipujemo. A Francuzi, po meni, i dalje ostaju favorit broj jedan. Mislim da na ovom Svjetskom prvenstvu više neće biti nekih velikih iznenađenja – rekao je Baždarević.
Ima i jedna stvar koja mu se ne sviđa – novi sustav od čak 48 sudionika prvenstva. Kaže da, iako je dobro za manje momčadi, prvenstvo prijeti da postane dosadno.
– Ne sviđa mi se to. Mislim da Svjetsko prvenstvo mora biti s oko 30 momčadi. To je mnogo. Turnir će biti razvodnjen. Zbog stanovništva, zbog širenja nogometa u zemlje koje, recimo, dolaze prvi put, drugi put i tako dalje. Opet kažem, jako je dobro za popularizaciju nogometa što na prvenstvu vidimo reprezentacije poput Kanade i Katara, ali bojim se da će to pokvariti pravu atmosferu koju prave najbolje reprezentacije svijeta.
Baždarević nije zadovoljan sustavom, kao ni dobrim dijelom navijača koji naginju tradicionalizmu, ali bh. navijače vidi kao važnu pokretačku snagu kojoj možda i ne treba toliko euforija.
Kaže da je prije desetak dana boravio u BiH gdje se susreo s velikim prijateljem iz igračkih dana u Željezničaru Nikolom Nikićem i osjetio da državu trese navijačka groznica.
– Kad smo se plasirali na Svjetsko prvenstvo, nisam bio euforičan. Jer sam mislio da je to normalno, jer je naša reprezentacija kvalitetna. Euforija je dobra za atmosferu, ali moramo biti svjesni da smo kvalitetni i moramo još više vjerovati u sebe, više se cijeniti. Atmosfera je dobra i trebamo je održavati. Što god bude, treba ostati uz reprezentaciju i vjerovati u ove momke – zaključio je Baždarević.
