Eko akcija na požarištu u Mostaru: Ne zatvarajte prozore, već evakuirajte sve ugrožene

Nakon požara koji je izbio na odlagalištu otpada Uborak kod Mostara, Eko akcija je upozorila da zatvaranje prozora i izbjegavanje boravka na otvorenom nije dovoljno rješenje za stanovništvo koje živi u neposrednoj blizini odlagališta.
Priopćenje su objavili na službenoj FB stranici.
Iz ove organizacije poručuju kako je potrebno razmisliti o evakuaciji najugroženijih kategorija stanovništva iz naselja koja su izložena dimu.
– Rješenje nije u zatvaranju prozora i izbjegavanju boravka na otvorenom, već u evakuaciji ugroženih kategorija stanovništva – poručili su iz Eko akcije.
U priopćenju se upozorava da spaljivanjem otpada nastaje niz iznimno toksičnih kemijskih spojeva, uključujući stvaranje dioksina i furana, koji mogu uzrokovati niz nepovoljnih učinaka na zdravlje, uključujući rak.
– Dioksini su među najštetnijim i najopasnijim kemikalijama poznatim čovječanstvu – naveli su.
Posebno su upozorili na rizik za djecu, starije osobe i osobe koje već imaju zdravstvenih problema vezanih uz dišni sustav.
– Na neke od ovih zagađivača posebno osjetljivi mogu biti mala djeca, starije osobe ili osobe s već postojećim respiratornim problemima – istaknuli su iz organizacije Eco Action.
Preporučili su građanima da se djeca, starci i trudnice isele iz neposredno ugroženih naselja.
– Požar na odlagalištu otpada Uborak nije elementarna nepogoda, već izravna posljedica nebrige Gradske uprave Grada Mostara – priopćili su.
Trenutno nema službenih informacija o poduzetim mjerama nadležnih tijela prema stanovništvu okolnih naselja.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI