Veliki požar izbio je danas na deponiji Uborak kod Mostara, a gust dim se tijekom dana digao nad dijelove grada.
Na terenu su angažirane vatrogasne, komunalne i druge interventne jedinice koje pokušavaju lokalizirati požar. Kako javljaju lokalni mediji, na terenu su i pripadnici Oružanih snaga BiH.
Prema informacijama nadležnih službi, zbog požara koji guta određene materijale u dubljim slojevima odlagališta, na širem području Mostara osjeća se intenzivan miris paljevine, a na pojedinim mjestima vidljiv je i gust dim. U akciju gašenja uključen je i air tractor.
Portal Blijesak objavio je veliki broj videa i fotografija na kojima se vidi gusti crni dim, veliki broj vatrogasnih vozila i uznemireni građani.
Služba za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Mostara uputila je preporuke građanima da izbjegavaju boravak na otvorenom, posebice u blizini odlagališta otpada, te da na stambenim zgradama drže zatvorene prozore i vrata. Poseban oprez preporuča se djeci, trudnicama, starijim osobama i kroničnim bolesnicima.
Građanima je također savjetovano da ne koriste vodu iz otvorenih bunara i izvora u blizini odlagališta dok nadležne službe ne potvrde njezinu ispravnost.
Požar na Uborku nije usamljen slučaj. Odlagalište je i ranije bilo zahvaćeno požarom, a posljednji veći požar zabilježen je u svibnju ove godine, kada su vatrogasci cijelu noć intervenirali i čekali angažman teške mehanizacije na sanaciji požarišta.
Za sada nema informacija o ozlijeđenim osobama niti o uzroku požara. Nadležne službe najavile su da će pravodobno izvijestiti javnost o razvoju situacije.
Građani tvrde da se čuju i jake eksplozije. Gore objekti JP Odlagalište otpada i skladište guma.
