Fejzić: Sve je spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici

Sve je spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici. Potvrdio je to novinarima Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacijskog odbora za obilježavanje 11. srpnja 1995. godine, 31. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Zaštićenoj zoni UN-a, uoči radnog dijela današnje sjednice Odbora održane u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu.
Predstoji tjedan dana u kojem bi se trebale završiti određene aktivnosti oko pripreme određenih lokacija i mjesta, što će biti završeno, kazao je Fejzić, izrazivši nadu da neće biti problema poput ekscesa i pokušaja dovođenja u pitanje i omalovažavanja manifestacije, o čemu za sada nema naznaka.

Planinarenje

Od 4. do 5. jula bit će poznat tačan broj žrtava čiji će ukop biti obavljen 11. jula ove godine u kompleksu Memorijalnog centra u Potočarima.
Prema riječima predsjednika Organizacijskog odbora, ovogodišnja će komemoracija biti protokolarno slična dosadašnjim, iako su uvedene neke nove aktivnosti.
Utvrđene osnovne aktivnosti pokazale su se dobrima i primjerenima. Primjerice, prilikom osnivanja Marša mira organizatori su imali ideju da taj dio manifestacije zaživi kao slobodni pješački pohod svih ljudi koji žele iskazati poštovanje prema žrtvama genocida i stradanju preživjelih.
Kada su u pitanju najave domaćih, regionalnih i svjetskih lidera o njihovom eventualnom dolasku na komemoraciju 31. godišnjice, Fejzić ističe da takve najave obično dolaze prije same manifestacije, iako organizatori očekuju da će ih biti manje nego prošle godine kada je obilježena trideseta godišnjica genocida.
Na današnjoj sjednici Odbora bit će usvojen i konačan program ovogodišnjeg obilježavanja 11. jula u Srebrenici.
U prvom dijelu sjednice Fejzić je uručio plakete institucijama i pojedincima koji su doprinijeli obilježavanju 30. godišnjice, ali i proteklih godišnjica genocida počinjenog u srcu Evrope, u Bosni i Hercegovini, u julu 1995. godine.
Jedan od dobitnika Plakete je i ministar obrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez. Naveo je da mu je čast primiti priznanje za doprinos u organizaciji sjećanja na Srebrenicu jer je 11. juli jedan od najvažnijih datuma u kolektivnom sjećanju države i društva. Ministarstvo na čijem je čelu Helez nastavit će, kazao je, u potpunosti podržavati ovaj proces.
– Srebrenica je naša rana, nikad zacijeljena, ali nas obavezuje da čuvamo istinu. Dan sjećanja posvećen žrtvama genocida mora se obilježavati zauvijek – kazao je Helez i založio se za punu institucionalnu opredijeljenost kulturi sjećanja i dostojanstvenom obilježavanju 11. jula.
Prema njegovim daljnjim izjavama, dužnost svih izabranih dužnosnika je osigurati da se ovaj datum uvijek obećava kako dolikuje i kako žrtve zaslužuju.
Plaketa za doprinos obilježavanju uručena je i federalnom premijeru Nerminu Nikšiću, koji je poručio da Vlada Federacije BiH mora kontinuirano, kao i do sada, biti na raspolaganju kako bi se stvorili svi organizacijski i logistički preduvjeti da komemoracija protekne u dobrom duhu i dostojanstveno.

Dodijeljene plakete

Osim Helezu i Nikšiću, plakete je uručio i Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica, odnosno ministru Nerinu Dizdaru, kao i Ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, odnosno ministru Nedžadu Lokmiću.
U ime institucija koje predstavljaju, plakete su dobili i ravnatelj Federalne uprave civilne zaštite, generalni direktor BHRT-a, direktor Javnog poduzeća BH Pošte doo Sarajevo i predstavnik BH Telecoma.
Plakete su uručene i pojedincima Mirsadu Bešiću, Mirsadu Bajramoviću i Samiru Mirviću, dok će preostalim dobitnicima, koji danas nisu prisustvovali svečanom uručenju, priznanja biti uručena naknadno. Među njima su predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, kao i predstavnici Sarajevskog, Unsko-sanskog i Tuzlanskog kantona.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI