Grad na rubu litice: Klizište u Nicsemiju i dalje aktivno, šteta dvije milijarde eura, netom kruže snimke gutanja kuća

Nije prošlo ni sedam dana kada se u talijanskom gradu Niscemi na Siciliji pokrenulo četiri kilometra dugo klizište koje je nosilo i gutalo kuće.
Mještani su još u šoku i traže odgovornost nadležnih jer ovo nije prvi put.
Mještanka Francesca Aparo u nedjelju je bila u krevetu s temperaturom kada je shvatila da se nešto sprema.
– Pogledao sam dolje kroz prozor i vidio mnogo komešanja i ljudi. Shvatila sam da su gledali prema padini i gledali kako se nešto spušta – rekla je.
Od tog trenutka Aparo je ponovno proživljavala dramu koju je već proživjela kada se komad padine Niscemi iznenada srušio u ravnicu 1997. A onda je bila nedjelja, piše Sudske vijesti.
Više od 28 godina kasnije, njezin dom sada se ponovno nalazi u blizini druge zone klizišta i ponovno se suočava s mogućim rušenjem zbog sigurnosnih problema.
Između nedjelje i ponedjeljka, masivni dijelovi brda koji se protežu oko 4,5 kilometara oko Niscemija urušili su se, uništivši nekoliko kuća i ostavivši druge smještene uz novoformiranu liticu.
Vlasti su evakuirale više od 1300 ljudi i zatvorile opasnu zonu koja se proteže otprilike 150 metara od ruba klizišta.
Zastrašujuće snimke i dalje kruže internetom.
Vlasti kažu da je klizište još uvijek aktivno, ali uglavnom stabilizirano.
Srećom, nema poginulih i ozlijeđenih.
Urušilo se 350 milijuna kubičnih metara zemlje, što ga čini jednim od najvećih klizišta zabilježenih u Italiji.
– Gledali smo odron pod našim nogama – rekao je Francesco Militello, 40-godišnji mehaničar s kućom na padini.
– Događalo se jako sporo. Vidjeli smo kako se kuće ruše, ceste se urušavaju, pukotine u zemlji su sve veće – dodao je.
Mještani su još u šoku. Bogato selo s vrtovima, farmama i nasadima naranči i maslina ispod grada je pokopano.
– Nema više ništa – rekao je Francesco.
Mještani su ljuti jer nije spriječeno klizište. Traže odgovornost.
Geolozi kažu da se Niscemi nalazi na debelom glinenom tlu koje zadržava vodu, zbog čega je područje posebno podložno klizištima. Nekoliko stručnjaka reklo je talijanskim medijima da se urušavanje moglo očekivati, a tužitelji u obližnjoj Geli otvorili su istragu o katastrofi.
Koji je uzrok i kolika je šteta
Obilne kiše izazvane ciklonom koja je pogodila Siciliju između 19. i 21. siječnja možda su pridonijele pokretanju klizišta, iako vlasti nisu potvrdile uzrok.
Međutim, stanovnici su rekli da su godine zanemarivanja od klizišta 1997. igrale najveću ulogu, rekavši da su vlasti znale da je mjesto krhko i da moraju nešto učiniti.
Pietro Stimolo, zamjenik gradonačelnika Niscemija, rekao je da su podzemne vode glavni uzrok klizišta, dodajući da je prerano reći jesu li obilne kiše izazvane ciklonom uzrokovale katastrofu. Rekao je da se voda godinama nakupljala pod zemljom.
Odbio je spekulirati o tome što je trebalo učiniti kako bi se spriječilo klizište.
– Nije vrijeme za to. Kasnije će biti dovoljno vremena za ljutnju i razumijevanje zašto se stvari nisu napravile – rekao je.
Budući da se tlo i dalje pomiče i geolozi upozoravaju na daljnja klizišta, neizvjesnost visi nad budućnošću Niscemija.
Tijekom posjeta Niscemiju u srijedu, talijanska premijerka Giorgia Meloni obećala je obnovu grada i dodijelila početnih 100 milijuna eura za pomoć u katastrofama.
Sicilijanske vlasti u petak su štetu procijenile na dvije milijarde eura.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI