Mještani naselja u blizini mostarskog odlagališta otpada “Uborak” jutros su blokirali lokalnu cestu nakon što su, kako tvrde, primijetili da se u neposrednoj blizini jezera počeo taložiti otpad, dok u isto vrijeme na odlagalištu još uvijek gori požar koji još nije u potpunosti ugašen.
Prema riječima Omera Hujdura, zastupnika u Skupštini HNK i člana Udruženja “Jer me se zako”, građani su spriječili dalje odlaganje otpada na spornoj lokaciji, nakon čega je, kako navodi, intervenirala policija, ali se situacija smirila nakon što se okupio veliki broj mještana.
– Blokirali smo taj dio, ne odlagalište, došla je policija i htjeli su nas privesti, onda se okupilo još 50 građana i policija je tada rekla da će se smeće odvesti. Sada je na tom mjestu nekoliko redara koji dežuraju i čekaju da dođe kamion – kazao je za Faktor Omer Hujdur.
Upitan da kaže kakva je trenutna situacija na deponiji “Uborak” i da li je požar zaustavljen, Hujdur je rekao da požar još nije ugašen, ali da je Civilna zaštita najavila zatrpavanje, odnosno nabacivanje zemlje na požarište, jer je to jedini način da se požar brzo ugasi.
– Puno je plastike, vrećica, gašenje vodom trajalo bi mjesecima, tu treba brza reakcija. Veliki broj građana, posebno onih koji žive u blizini deponije, je otrovan, a ja evo povraćam i stalno pijem lijekove – rekao je Hujdur.
