Predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar naredila je isticanje palestinske zastave na fasadi Predsjedničke palače u Ljubljani, reagirajući na nedavni potez nove vlade premijera Janeza Janše, koja je ovu zastavu uklonila sa zgrade izvršne vlasti, javlja Anadolija.
Ovaj potez šefa države razotkrio je duboke unutarnje podjele i doveo do otvorenog institucionalnog sukoba u vrhu slovenske politike, u trenutku kada je Izrael službeno najavio otvaranje svog prvog veleposlanstva u Ljubljani.
Predsjednica Pirc Musar, povodom postavljanja zastave ispred svog ureda, oglasila se na društvenim mrežama, uputivši oštru poruku javnosti i novoj vlasti.
– Genocid nad Palestincima nije zaustavljen, a ljudi u Gazi i na Zapadnoj obali ne žive u miru i dostojanstvu. Zastava Palestine, koja je danas istaknuta na pročelju Predsjedničke palače i koja će tu stajati sedam dana, a zatim će, kao upozorenje svima koji posjete moj ured, biti postavljena u interijeru, ima puno dublje značenje – rekla je Pirc Musar.
Slovenski predsjednik istaknuo je kako palestinska zastava u tom kontekstu nadilazi lokalni sukob i predstavlja univerzalni apel za zaštitu svjetskog pravnog poretka.
– Ona je simbol grubog kršenja međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava ne samo u Palestini, nego i drugdje u svijetu. To je jednostavan poziv na poštivanje temeljnog civilizacijskog načela: ljudskog dostojanstva – za sve – zaključio je predsjednik Slovenije.
Podsjećamo, palestinska zastava uklonjena je sa zgrade slovenske vlade odmah nakon što je nova vlada na čelu s Janezom Janšom preuzela dužnost, što je nagovijestilo brzi zaokret u vanjskopolitičkom kursu te zemlje i intenziviranje diplomatskih odnosa s Tel Avivom.
