Kordić: Ja sam Hrvat, a utakmica BiH, za koju izgleda ne navijam, ako zabranim okupljanja, bit će nacionalni problem

Gradonačelnik Mostara Kordić kazao je kako, nažalost, još uvijek nisu deblokirali lokaciju za pretovar otpada koju blokiraju stanovnici sjevernog dijela grada, ali i neki političari.
Kordić je to rekao na drugoj konferenciji za novinare u povodu izvanrednog stanja na području grada Mostara, proglašenog u ponedjeljak zbog požara na gradskom odlagalištu otpada Uborak.
Pozvao je građane da prestanu s blokadama i omoguće nesmetan rad komunalnih službi.
Kordić je najprije podsjetio da je jutros još gorjelo odlagalište, nakon čega je ugašeno te da je utvrđena manja onečišćenost zraka, odnosno indeks onečišćenja 58, što je znatno niže nego prethodna dva dana.
– U dosta dobroj dinamici to sve zajedno funkcionira, ali još nismo riješili deblokadu odvoza otpada iz grada Mostara. Kamioni puni smeća trenutno stoje u krugu komunalnih poduzeća i sada se čeka intervencija policije koja bi trebala osigurati mjesto pretovara – naglasio je Kordić koji je danas sa suradnicima imao sastanak s predstavnicima Civilne zaštite Grada Mostara.

Naredba za evakuaciju ukinuta

Naglasio je da je ukinuta naredba o evakuaciji građana iz neposredne blizine odlagališta, kao i da će biti angažirane dodatne snage osiguranja, još jednom naglasivši da se radi o terorističkom činu, jer su ugrožene kuće i ljudski životi.
– Poslali smo poziv agenciji koja se bavi sigurnosnim održavanjem da se stavi na raspolaganje kako bi dvije sporne lokacije mogle nesmetano raditi i kako bi se izbjegli eventualni novi incidenti. Večeras će na teren biti zaštitarske ekipe – dodao je Kordić.
Najavio je postavljanje videonadzora na tim mjestima te još jednom istaknuo kako je trenutno najveći problem blokada pretovarne lokacije odakle bi se otpad iz Mostara transportirao na druga mjesta.
– Osim stanovnika sjevernog dijela grada, tu su i predstavnici političkih stranaka koji blokiraju odvoz smeća iz grada Mostara, tobože štiteći ne znam čije interese ili ganjajući jeftine političke poene, a zapravo ugrožavaju sve stanovnike grada Mostara. Ja sutra neću šutjeti, govorit ću točno o imenima i prezimenima tih ljudi, pa neka stanovnici u desetom mjesecu procijene jesu li zaštitili svoje interese – kazao je Kordić.
Apelirao je na građane sjevernog dijela grada koji blokiraju pristup pretovarnom platou da to prestanu činiti te istaknuo da svatko tko se ogluši o naredbe Stožera civilne zaštite Grada Mostara čini kazneno djelo.

Hvala federalnoj i kantonalnim vladama

Kordić je ovom prilikom zahvalio federalnoj i kantonalnoj vladi što su izdvojile po 300.000 maraka za potporu, ali je istaknuo da je u ovom trenutku nemoguće govoriti o procjeni štete.
Dodao je kako će Grad Mostar uskoro na svojoj web stranici objaviti točne podatke nedavno postavljene mjerne stanice o onečišćenju zraka.
Kordić se osvrnuo i na večerašnje najavljeno okupljanje navijača na Trgu Musala povodom zajedničkog praćenja utakmice između Bosne i Hercegovine i Katara u 21 sat na Svjetskom nogometnom prvenstvu 2026. godine.
– To je bila tema na ovoj sjednici Stožera civilne zaštite, a s obzirom na to da je gradonačelnik Hrvat i da igra Bosna i Hercegovina, za koju ja izgleda ne podržavam, ako zabranim skup, mislim da će to biti nacionalni problem. Pratit ćemo što se događa do same utakmice. Bude li bilo kakva alarmantna situacija, naravno da ćemo poslati poruku organizatorima da to ne rade. Ljudi trebaju odlučiti o osobnoj odgovornosti – izjavio je.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI