Kordić: Od sutra počinje pretovar otpada iz Vrapčića, osigurane tri nove lokacije u Mostaru

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je na konferenciji za novinare nakon sastanka Gradske uprave Mostara i Stožera civilne zaštite da sutra počinje pretovar otpada u Vrapčićima, a čim se stvore uvjeti, uslijedit će i na tri dodatne lokacije kako bi se rasteretio sjeverni dio grada.
Sastanci Gradske uprave i Stožera civilne zaštite održavaju se svaki dan od ponedjeljka, kada je izbio požar na gradskom odlagalištu otpada Uborak.

Susret s građanima

Kordić je naglasio da je danas, prije redovnog dnevnog sastanka sa Stožerom civilne zaštite, održan konstruktivan sastanak s predstavnicima grupe građana koji blokiraju pretovar otpada na lokaciji u Vrapčićima, koju je za tu namjenu odredio Stožer civilne zaštite Grada Mostara zbog požara na gradskom odlagalištu Uborak.
– Nisu znali hoće li otpad ostati na tom mjestu niti će se dalje voziti, pa smo im dali čvrstu garanciju da će isti dan kada se iz grada doveze na to mjesto, otpad odmah biti utovaren na kamione i odvezen na deponije širom BiH – pojasnio je Kordić, dodavši da je potpisan ugovor na mjesec dana s tim deponijama koje će primati otpad iz Mostara.
Istaknuo je da razumije strahove ljudi iz sjevernog dijela grada, jer zna kako nije ugodno živjeti u blizini otpada, te da je svjestan činjenice da je taj dio grada često opterećen kada su u pitanju izvanredne situacije s otpadom.

Od sutra počinje zbrinjavanje otpada u Vrapčićima

U tom kontekstu, dodao je kako će Stožer civilne zaštite Grada Mostara pronaći još tri alternativne lokacije za pretovar otpada.
– Učinit ćemo to kako bismo poslali poruku da ovo nije problem samo sjevera, nego cijelog grada Mostara. Zato smo naredili da naše komunalno poduzeće pripremi još tri alternativne lokacije u različitim dijelovima grada – naglasio je.
Otkrio je da su dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, određena za dvije dodatne lokacije, a da bi se treća trebala organizirati na samom odlagalištu otpada Uborak, odnosno dijelu koji se koristi za kruti otpad.
– Već sutra krećemo s pretovarom u Vrapčićima, a potom i na ostalim lokacijama, čim se za to stvore uvjeti. Na sastanku je bio i zapovjednik Policijske oblasti Mostar, pa se nadam da neće biti potrebe za intervencijom policije – kazao je.
Na kraju, dodala je Kordić, Grad Mostar nije dobio nikakvo rješenje o eventualnoj zabrani pretovara u Vrapčićima, nakon što je kantonalna inspektorica zaštite okoliša Mirsada Gološ u srijedu donijela nalaz u kojem stoji da postoji ozbiljna sumnja da se ovakvim ponašanjem krše važeći zakonski i podzakonski propisi iz oblasti zaštite okoliša, gospodarenja otpadom i zaštite voda, te da postoji opasnost od ugrožavanja okoliša, zdravlja stanovništva i prirodnih resursa.
– Kantonalna inspekcija trenutno nije nadležna za ovaj slučaj, a kada Gradu Mostaru bude dostavljen odgovarajući upravni akt, poduzet ćemo sve zakonom predviđene mjere – zaključila je Kordić.

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI