Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH do danas nije zakazao posebnu sjednicu posvećenu boračkom dodatku, što je na inzistiranje branitelja svojim potpisima tražila skupina zastupnika. Potpisi su prikupljeni 13. svibnja, a uprava je bila dužna sazvati sjednicu u roku od 14 dana, što nije učinjeno.
Pet KM boračkog dodatka za one koji od države nisu dobili ništa
– Tražili smo izvanrednu sjednicu, ali ona nikada nije zakazana. Kome još da se obratimo? Nemamo nikoga. Obraćali smo se Vladi Federacije, prosvjedovali ispred sjedišta u Sarajevu, prijetili blokadom Federacije jer se ne slažemo s tim da je borački dodatak 1,5 KM i da ga trebaju dobiti svi jer imamo branitelje koji nikada ništa nisu dobili od države.
Prvo smo za to da pet KM boračkog dodatka mjesečno trošenog u obrani zemlje daju onima koji ne primaju nikakvu naknadu, što je oko 50 milijuna KM, a onda ostalima 1,5 KM boračkog dodatka, a sve to može koštati oko stotinu milijuna KM, a ne onoliko koliko je potrebno za prijedlog boračkih dodataka koji je napravila radna skupina Nedžada Lokmića od 237 milijuna KM – Hamza Krkalić iz Federalnog saveza. bojničkog logora, koji je svojedobno sudjelovao u izradi Zakona o pravima demobiliziranih boraca i članova njihovih obitelji koji je usvojen 2019. godine.
Krkalić dodaje da je očito da od boračkog dodatka od 1,5 KM nema ništa.
Dezerteri nemaju zakonska prava
– Lokmić je rekao da će zakon biti riješen u šestom mjesecu, tako da će primjena početi 1. siječnja 2027. I je li riješen? Počeli su godišnji odmori, au listopadu su izbori. Odakle 237 milijuna KM za borački dodatak u koji žele uvesti one do godinu dana, koje Zakon o demobiliziranim braniteljima ne prepoznaje. A što mi imamo od 1,5 KM boračkog dodatka? Lokmić spominje brojku od 383.500 boraca!?
Vrlo je važno da je Ustavni sud FBiH presudio da oni koji su dezertirali nemaju nikakva zakonska prava, odnosno onih 170.000 s do godinu dana u vojsci koji žele biti uračunati u borački dodatak. A u Zakonu o pravima razvojačenih boraca i članova njihovih obitelji jasno stoji da nemaju pravo na naknadu do godinu dana. Što sad Lokmić misli o tih 170 do 200 tisuća boraca koji su do godinu dana – pita Krkalić.
Kaže da će Kamp boraca ovih dana imati sjednicu Upravnog odbora.
– Iako smo najavili blokadu Federacije BiH, u to nećemo ići jer su se ovi iz krovnih saveza i vlasti sakrili u mišje rupe. Kome protestirati, kome izaći na vrata? Strašno je ovo što se radi borcima. Imat ćemo Upravni odbor i vidjet ćemo što dalje, ali bitno je da kate, kobile, dezerteri neće imati pravo na braniteljski dodatak – kaže Krkalić.
