Parlamentarna većina u Federaciji BiH izgleda postoji samo na papiru, iako Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH i lider SDP-a BiH tvrdi da parlamentarna većina postoji, parlamentarci iz pozicije i opozicije smatraju da je nema jer redovitih sjednica nema od ožujka ove godine.
Nikšić, pak, tvrdi da parlamentarna većina nije upitna.
Pojasnio je da je dogovoreno da će Vlada prvo pripremiti najvažnije zakonske projekte, nakon čega će biti zakazana sjednica Sabora.
– Dogovorili smo se da pričekaju da Vlada završi taj dio, koji smatramo vrlo važnim, pa onda zakažu sjednicu. Želimo završiti zakon o boračkom dodatku, zakon o notarima, zakon o posredovanju pri zapošljavanju i druga važna zakonska rješenja – rekao je Nermin Nikšić u Dnevniku D Federalne televizije.
Međutim, saborski zastupnici tvrde da situacija na terenu nije onakva kakvom je premijer predstavlja.
Haris Šabanović (SDA), zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, kaže za Faktor da mu nije jasno o čemu premijer Federacije govori kada kaže da postoji parlamentarna većina.
– Imam i ja milijun, ali nitko ga ne vidi. Isto je kad premijer kaže da je proračun solventan, ali mi smo se samo malo zadužili. Pa svima je jasno da parlamentarna većina ne funkcionira, izgleda da neki ovdje doživljavaju fatamorganu – zaključuje Šabanović.
Amir Purić (Naša stranka), zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, kojeg je ova stranka predložila za predsjedavajućeg Zastupničkog doma FBiH, kaže za Faktor da redovne sjednice nije bilo od marta, jer je smijenjen njegov stranački kolega Dragan Mioković.
– Od tada su održane samo izvanredne sjednice i usvojena su dva zakona. To je premalo i evidentno je da postoji problem. Nisam siguran da postoji parlamentarna većina. Nisam siguran je li premijer u pravu ili ne, jedino što znam je da kad postoji parlamentarna većina, onda se donose zakoni i održavaju redovne sjednice Sabora i Vlade – rekao je Purić.
Mahir Mešalić, šef Kluba zastupnika DF-a u Parlamentu Federacije BiH, kazao je za Faktor da premijera treba pitati da, ako postoji parlamentarna većina, zašto onda nema sjednice.
– Rekao bih jednostavno, laže premijer Federacije BiH, kakva parlamentarna većina – kaže Mešalić.
Ističe da je sve krenulo nizbrdo onog trenutka kada je Christian Schmidt, visoki predstavnik, suspendirao Ustav.
– Od tog dana ništa ne funkcionira kako treba, nema ni pravde, ni ekonomije, ni sigurnosti, šta raditi, kako glasati ako će neko reći da to ne valja – pita Mešalić.
