O pritiscima i nezakonitom oduzimanju titule Sebiji Izetbegović svjedočili prorektori, što su rekli o Škrijelju?

Portal podlupombih.ba priopćilo je da je Tužiteljstvo Kantona Sarajevo, u okviru predmeta koji je formiran protiv bivšeg dekana Sveučilišta u Sarajevu Rifata Škrijelja i drugih javnih osoba, a zbog, kako se navodi, vanslužbenih i nezakonitih postupaka verifikacije i oduzimanja znanstvenih i akademskih titula, prof. dr.sc. Sebije Izetbegović, ispitani profesori i uposlenici Sveučilišta.
Kako je objavio ovaj portal, u toku službenih radnji u ovom predmetu, Tužiteljstvo KS je, između ostalog, kao svjedoka saslušalo bivšeg prorektora za međunarodnu suradnju prof. dr.sc. Enita Nakaš, prorektorica za nastavu, prof. dr.sc. Dženana Husremović, kao i prorektor za kvalitet prof. dr.sc. Dušanka Bošković, trenutno ministrica visokog obrazovanja u Vladi KS.
Sva trojica su, kako se navodi u tekstu, svjedočili o “Škrijelovim kontinuiranim pritiscima, ucjenama, verbalnoj torturi i samovolji nad članovima uprave Sveučilišta i dekanima fakulteta u Sarajevu”.
Navodno je od njih zahtijevao da postupaju po njegovom diktatu, prijetio im da će ih smijeniti s rukovodećih pozicija ako odbiju izvršavati njegove naredbe, a ujedno je vršio nezakonita imenovanja na UNSA, postavljajući sebi podobne osobe u razna tijela kako bi osigurao donošenje namještenih odluka.
Tako je, između ostalog, Nakaš posvjedočila da su ona i Husremović svakodnevno trpjeli verbalnu torturu i maltretiranje, što je, kako je navela, stvaralo atmosferu konstantnog straha.
U svom svjedočenju spomenula je i susret sa Sebijom Izetbegović, kojoj je tada rekla: “Žao mi je profesore, jako mi je žao, vi ste dobro, ali ja sam morala”. Izetbegović se na društvenim mrežama osvrnuo i na ovaj susret.
Kako se navodi, Nakaš je na upit tužiteljice da pojasni situaciju navodno izjavila da su se te riječi direktno odnosile na nezakonito oduzimanje diploma Sebiji Izetbegović, te da je to rekla iz osjećaja dubokog žaljenja jer je bila svjesna da se nepravda čini, ali da je bila apsolutno prisiljena i prisiljena na to.
Husremović je svjedočila i o toksičnom i ucjenjivačkom ambijentu unutar Rektorata UNSA i navodno potvrdila svoja saznanja da su odluke o poništenju dokumenata i nezakonitim imenovanjima na UNSA u povremena tijela donošene po direktnom rektorovom dekretu i strahu od stručne eliminacije rukovodećeg kadra.
Aktualna kantonalna ministrica Bošković je u svom svjedočenju navela da je “njezin odnos sa Škrijeljom obilježen otvorenim i dubokim sukobom i to zbog njenog neslaganja s načinom na koji je on upravljao Sveučilištem”.
– Što se tiče konkretnog procesa provjere i oduzimanja diplome profesorici Sebiji Izetbegović, odgovorno tvrdim da je Rifat Škrijelj sve radio potpuno nezakonito – navela je, između ostalog, kao i da je “cijela operacija oko poništenja dokumenata profesorici Izetbegović kontaminirana njegovim nezakonitim odlukama, autokratskim vođenjem procesa i grubom zlouporabom ovlasti rektora”.
Na objavljeni tekst osvrnula se i sama Izetbegović, podijelivši ga na svom Facebooku, uz komentar:
– Lijepo je znati da su prorektori odlučili svjedočiti istinu, ružnu, ali istinu. Znali su da rade nezakonite stvari, ali su se bojali za svoje pozicije. Sve su to trebali učiniti na početku, svi su znali, da su podržali časnog i hrabrog, stručnjaka prof. dr.sc. Zinka Grbo i dobila takvu osobu za rektoricu. Trebali su to učiniti zbog mene, zbog sebe, zbog UNSA, zbog djece kojoj smo predavali, zbog djece koja će tek doći. Nisu, tek sada jesu.
Kako bilo, stvari se polako raspakiraju, istina se saznaje, saznat ćemo i tko je bio mozak prljave kampanje oduzimanja mojih titula, znanstvenih titula, gubitka posla, medijskog pokušaja linča i rušenja ugleda u društvu, a sve to mobingom, prisilom, šikaniranjem, ucjenama, prijetnjama gubitkom posla. Pročitajte tekst, mnogo toga je već objašnjeno. Govorili su prorektori: prof. dr.sc. Dženana Husremović., prof. dr.sc. Enita Nakaš (NS), prof. dr.sc. Mladenka Bošković, trenutno (NS) ministrica visokog obrazovanja u Vladi KS.
Molim dragog Boga da ovo Škrijelje strpa gdje i zaslužuje, u zatvor. Ali prvo nam recite tko ga je naručio i koja je cijena. Za koliko je prodan i kome? Vjerujem da je bio jeftin, objektivno profesionalan i ljudski bezvrijedan, osim što može za nekoga obavljati prljave poslove, glupo misleći da mi to nećemo saznati. Pa hoćemo, saznat ćemo.
Možda se nekada „suzdržani“ student iz SDA odluči oglasiti, kako je dobio posao od Škrijelja za onu jadnu izdaju svog profesora koji mu je pomogao da smanji školarine studentima i zbog toga primao telefonske prijetnje od Ajanovića na sjednici Skupštine?

VAŠ KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

VIŠE IZ KATEGORIJE

NAJPOPULARNIJE

KOMENTARI