Obilježavanje 45. obljetnice Gospina ukazanja u Međugorju okupilo je tisuće domaćih i stranih hodočasnika, od kojih su mnogi stigli pješice iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine i susjedne Hrvatske.
Smještajni kapaciteti u Međugorju i okolici već su nekoliko dana popunjeni.
– U Međugorju su danas vjernici i hodočasnici sa svih kontinenata, iz više od dvadeset zemalja. Imamo hodočasnike iz Brazila, Sjedinjenih Američkih Država, nekoliko europskih zemalja – kazao je za Fenu Ante Kozina, direktor Turističke zajednice općine Čitluk.
Unatoč gužvi i pravim ljetnim vrućinama, vjerski obredi odvijaju se u mirnom i dostojanstvenom okruženju.
Obilježavanje 45 godina od ukazanja započelo je 15. lipnja Devetnicom Kraljici mira, a svaki dan u 16 sati. Ovih devet dana vjernici su molili krunicu na Brdu ukazanja.
Prije 45 godina, 24. lipnja 1981. godine oko 18 sati, šestero mladih iz međugorske župe: Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Ivan Ivanković i Milka Pavlović, ugledali su bijelu pojavu s djetetom u naručju na brdu Crnici, u predjelu zvanom Podbrdo. Iznenađeni i prestrašeni, nisu joj prišli bliže.
Sljedećeg dana u isto doba dana, njih četvero: Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković i Ivan Dragićević, osjetili su silnu privlačnost prema mjestu gdje su dan prije vidjeli Nju koju su prepoznali kao Gospu. Pridružili su im se Marija Pavlović i Jakov Čolo.
Molili su i razgovarali s Gospom toga dana, a vijest o Međugorju proširila se svijetom.
Danas je Međugorje jedno od najvećih i najpoznatijih marijanskih svetišta u svijetu.
