Delegatica u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH i potpredsjednica SDA Aida Obuća izjavila je da je predsjednicu Naše stranke Sabinu Ćudić ozbiljno zasmetala spoznaja da postoji neko ko neće pognuti glavu na psovke njenog koalicijskog partnera Milorada Dodika, kao što su čelnici trojke šutjeli u Konjicu kada su proklinjali genocid u Srebrenici.
– Donekle mogu razumjeti da je nepojmljivo suprotstavljanje Sabine Ćudić Dodiku i da u njenoj glavi takva reakcija na njegov poziv može biti samo “iscenirana” i “namještena”. Jednostavno ne mogu razumjeti potrebu vrijeđanja inteligencije građana uvjeravanjem da su (Bakir) Izetbegović i SDA Dodikovi partneri, u okolnostima u kojima je ona danas u koaliciji s Dodikom i da je svojim rukama ispunila sve njegove želje u ovom mandatu – kazala je Obuća.
Dodala je da građani pamte i Ćudićeve “informacije iz Neuma da nisu dobre za Bosnu i Hercegovinu”, ali i njene tvrdnje da “nikada neće koalirati sa SNSD-om i HDZ-om”.
– Jednostavno im nije jasno kako nakon svih laži koje je izrekla, umjesto da se ispričava, nastavlja s novim lažima kako ne bi dobila još četiri godine u parlamentu.
Neka predsjednik naše stranke ne brine. Nitko se neće “ženiti s Dodikom” niti kvariti njihovu romansu koja datira još od tajnih sastanaka na Jahorini gdje se prodavalo Ministarstvo sigurnosti da bi Edin Forto bio državni ministar – istaknula je Obuća i dodala:
– Dodik ostaje njezin koalicijski partner s kojim očito dijeli ne samo vlast nego i stavove o agresiji na BiH, koju je europskim parlamentarcima predstavila kao “borbu za vlast”.
Ćudić je ranije danas reagirao na objavljeni snimak sedmominutnog telefonskog razgovora predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i predsjednika SDA Bakira Izetbegovića.
– Dok smo danas s razlogom i ponosom slavili Bosnu i Hercegovinu i fenomenalne momke, politički vampiri željni pažnje odlučili su skrenuti svjetla reflektora na sebe, čak i očajnički snimajući vlastite razgovore.
Iz razgovora Milorada Dodika i Bakira Izetbegovića jasno je da se radi o ugovorenom nastupu dvojice ljudi koji svoje promašene kampanje pokušavaju oživjeti sadržajima koji postaju svojevrsna politička pornografija – istaknuo je Ćudić i dodao:
– Naši politički veterani još su jednom dokazali da imaju previše vremena, a premalo ideja. Međutim, tajming je posebno fascinantan. U trenutku kada se u zemlji obilježava događaj koji nas okuplja i podsjeća na zajedničke uspjehe, zbližava i veseli, dobili smo još jednu epizodu izlizane trideset godina stare sapunice koju nerado gledamo da ne saznamo hoće li biti snimljena na kraju?
Jer kada se svi razumni ljudi prestanu javljati na telefon Milorada Dodika, on zna da će jedna slušalica, ona od Bakira Izetbegovića, uvijek biti podignuta. Vrijeme je za mirovinu.
Podsjetimo, Izetbegovićevo gostovanje na FTV-u izazvalo je Dodikove reakcije i poziv na telefonski razgovor, uz najavu da će biti snimljen.
