Na jednoj od sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, federalni zastupnik Admir Čavalić postavio je pitanje “Kako Vlada Federacije BiH planira riješiti činjenicu da je posjedovanje kanabisa i dalje kazneno djelo prema Kaznenom zakonu Federacije BiH, a istovremeno razmatra njegovu upotrebu u medicinske svrhe”.
– Na razini Bosne i Hercegovine stupila je na snagu Odluka o izmjenama i dopunama Liste opojnih droga, psihotropnih tvari, biljaka iz kojih se mogu dobiti opojne droge i prekursora opojnih droga, koju je donijelo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine 31. 12. 2025. godine. godina. Ovom odlukom konoplja, njezine smole, ekstrakti i tinkture prelaze s tablice zabranjenih tvari i biljaka na tablicu tvari i biljaka pod strogim nadzorom, što je početni korak u procesu dekriminalizacije posjedovanja i korištenja konoplje u svrhu njezine upotrebe u medicinske svrhe – navode iz Federalnog ministarstva pravde.
Ističu da omogućavanje korištenja konoplje u medicinske svrhe ne podrazumijeva samo intervencije, odnosno izmjene Kaznenog zakona FBiH.
– To podrazumijeva i intervencije u zakone i druge propise iz oblasti zdravstva, a predmetno pitanje zahtijeva stručnu analizu i međuresorni pristup koji se može provoditi u okviru međuresorne radne skupine koju imenuje Vlada FBiH – naveli su.
